Všechny aktuality

Ekorada na prosinec: Oblékejme se lépe!

aktuality

16.12.2013

Průměrná hodinová mzda v textilním průmyslu v Pákistánu je 0,23, v Německu 10,03 dolarů. Lidé v ČR utratí v průměru přibližně 3 % svého ročního výdělku na obuv a oblečení, což je zhruba 15 kg textilu ročně. Více jak 70 % ceny z oděvu připadne většinou nadnárodní společnosti (zpravidla s původem v Evropě či USA). To co kupujeme tak levně má velmi krátkou životnost a musíme to kupovat častěji. Tak pro koho je to výhodné?

Jaké jsou podmínky dělníků ve vzdálených místech výroby textilu? Dlouhá pracovní doba (patnáct i více hodin denně po sedm dní v týdnu), mzdy nižší než zákonná minimální mzda a povinné přesčasy bez příplatků, chybějící ochranné pomůcky, neexistující pracovní smlouvy a neexistující sociální dávky, chabá bezpečnost práce a vážné i smrtelné úrazy, diskriminace žen či dětská práce.

Jaký dopad má obchod s textilem na životní prostředí? Odpadní voda, pesticidy a hnojiva spojená s průmyslovou výrobou v zemědělství (např. bavlny), další toxické látky, emise, spotřeba energie a vody, doprava na velké vzdálenosti... Co s tím můžeme samostatně dělat?

 

Rady pro eko-logický přístup k textilním výrobkům

  1. Kupujte méně věcí, které dále vydrží. Kvalitní oblečení vás chrání, hřeje, dobře vypadá, dlouho slouží a lze je opravovat nebo předělat na jinou užitečnou věc.

  2. Vyvarujte se levného nekvalitního textilu, který se rychle vyhodí, pochází z daleka a je vyráběn lidmi v zoufalých podmínkách.

  3. Upřednostněte vždy další využití oděvu nebo jeho odevzdání na sběrném místě před jeho vyhozením.

  4. Preferujte oděvy z vláken pěstovaných šetrným způsobem (např. z certifikované Biobavlny) a z malé dojezdové vzdálenosti. Také nakupování v secondhandech je chytré řešení, ne ostuda.

  5. Nebuďte chodící reklamou na výrobky, které jsou ekologicky škodlivé a přináší dělníkům utrpení.

  6. Oděvy perte na nižší teplotu, při naplnění celého bubnu pračky a s použitím optimálního množství ekologicky šetrného pracího prostředku.

  7. Minimalizujte nebo zrušte používání aviváže či pracích prášků s pomocnými látkami (parfémy aj.)

  8. Minimalizujte žehlení, ušetříte čas i energii.

  9. Prádlo sušte volně na vzduchu, ne v sušičce.

  10. Oprava a předělávky oblečení byly ještě před málo lety běžnou domácí činností, proč v tom nepokračovat?

  11. Pokud textil odevzdáme na sběrných místech, šetříme tím mnoho energie, vody aj., po vytřídění se textil dá využít buď jako oděv pro jiné lidi, nebo aspoň na hadry, izolace, koberce atp.

  12. Doporučuji:: http://www.nevyhazujto.cz/, http://www.batikovat.cz/, http://diakoniebroumov.wbs.cz/, 100% Cotton – India (film na Youtube)

  13. Jednotlivci i instituce mají možnost odpovědným výběrem textilu dát najevo, že si váží životního prostředí i lidské práce a nepřímo tím ovlivňují i chování jiných.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------