Záchrana netopýří kolonie
26.02.2014
O víkendu přibylo do vlašimské záchranné stanice rovnou 24 nových pacientů. Jednalo se o celou kolonii netopýrů rezavých, jež byla vyrušena ze zimního spánku. K předčasnému probuzení poměrně početné kolonie došlo při kácení starého stromu v obci Močovice na Čáslavsku.
Z dutin stromu, určeného na spotřebu dřeva, se nedlouho po jeho poražení, začalo ozývat pískání a podivné chřestivé zvuky. Toho si všimli lidé, kteří kácení stromu prováděli a brzy zjistili, že zdrojem těchto zvuků jsou netopýři. Nejprve všechny netopýry opatrně odchytili do kbelíku a ihned poté, zcela správně, zavolali odborníkům do Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim, kteří neváhali a okamžitě vyrazili na místo. ,,Takové probuzení v zimních měsících je pro netopýry velmi energeticky náročné a je zde vysoká pravděpodobnost, že by netopýři neměli dost sil na hledání nového zimoviště a postupně by hynuli vyčerpáním. Převoz do záchranné stanice byl tedy prakticky jedinou možností na jejich záchranu,“ říká vedoucí Záchranné stanice Ing. Stanislav Němec. Po přijetí do záchranné stanice, byl nejprve každý člen kolonie pečlivě prohlédnut, zbaven vnějších parazitů a ručně nakrmen. Netopýr při hibernaci sníží svou tělesnou teplotu na pouhých 1 – 10 °C a upadá doslova do stavu strnulosti, kdy sníží svůj metabolismus na minimum. ,,Nakrmit ještě ne zcela probuzeného netopýra, není nijak snadná záležitost. Netopýra je vždy nutné před krmením nejprve zahřát, aby byl schopen přijímat potravu,“ říká ošetřovatelka Bc. Lucie Bohatá. ,, Navíc je třeba mít se stále na pozoru, protože pokousání netopýrem není nic příjemného,“ dodává mladá ošetřovatelka. Ve speciálně upravených podmínkách zůstanou netopýři dokud nebudou v dostatečné kondici, aby mohli být začátkem jara vypuštěni zpět do volné přírody. Přes zimu by z důvodu absence hmyzu, neměl žádný netopýr neschopný hibernace šanci přežit. Vypouštění netopýrů v zimě, je navíc podle zákona týráním zvířat.
Možností jak lze zminimalizovat ohrožení zimujících netopýrů, je přesunout dobu kácení do období, kdy netopýři opouštějí svá zimoviště, což bývá v našich podmínkách obvykle nejpozději v březnu. Další možností je nechat strom před pokácením, prohlédnout odborníkem na netopýry a v případě, že se potvrdí výskyt, provést příslušná opatření. Netopýři si pro své zimování, často vybírají úkryty s vysokou relativní vlhkostí, kde se teplota přes celou zimu pohybuje v rozmezí od 4 do 10 °C. Pokud je netopýří kolonie nalezena v těchto vyhovujících podmínkách, je důležité netopýry nerušit. Pokud je kolonie nebo i samotný jedinec nalezen kdekoliv jinde, nelétá a pouze leze po zemi, je třeba zavolat do Záchranné stanice.
Zaznamenali jsme také několik případů předčasně probuzených netopýrů, které zmátlo letošní nezvykle vysoké teploty. Například netopýr pestrý nalezený na balkoně panelového domu ve Vlašimi, byl kvůli silné dehydrataci a podvýživě také převezen do záchranné stanice, kde je nyní v péči našich ošetřovatelů.
Netopýři tvoří důležitou součást ekosystému, proto je potřeba je chránit. Jejich význam pro člověka spočívá především v regulaci nočního hmyzu. Všechny druhy netopýrů vyskytující se na území České republiky jsou zákonem chráněny a řadí se do skupiny silně ohrožených živočichů. Mezi nejčastější příčiny jejich ohrožování patří úbytek stromů s dutinami nebo právě vyrušování při zimování, kterému se však dá s trochou ohleduplnosti předejít.
Foto 1: Netopýří kolonie v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim (Autor: Ing. Stanislav Němec)
Kategorie:
Projekt: ------