Všechny aktuality

Pozor, žáby jdou!

aktuality

10.03.2014

„Brzdi, žáby!“ Tato věta může brzy problesknout i vaší myslí, když vás při řízení náhle překvapí spousty žab na silnici před vámi. Nelekejte se, v klidu zpomalte a pokuste se jim vyhnout. Není to nikterak výjimečný jev. Obojživelníci každoročně podnikají jarní migrace do míst vhodných k jejich rozmnožování. Bohužel však řadu tahových cest křižují rušné silnice a mnoho žab končívá svou pouť právě pod koly automobilů.
 
„Na jaře můžete za jedinou noc na některých úsecích silnic potkat řádově desítky až stovky obojživelníků přecházejících vozovku. Jedná se především o zvláště chráněné ropuchy obecné. Jsou mezi nimi občas ale také další druhy, hlavně skokani a čolci,“ uvádí ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy Petr Švingr.
Ropuchy obecné se po většinu roku pohybují samotářsky a mimo vodní prostředí. Najdeme je na polích, v zahradách a to i na relativně dosti suchých místech. Na zimu se však schází na několika vhodných lokalitách, kde zimují v dutinách v zemi či se aktivně zahrabávají. Na jaře, obvykle od druhé poloviny března do konce dubna, pak odtud hromadně podnikají cestu k místu rozmnožování, nejčastěji k blízkému rybníku či tůni. V průběhu migrace se párují, po dosažení cíle kladou vajíčka a po několika dnech se opět rozchází, aby se na podzim opět sešli. Právě v době, kdy se žáby zdržují pohromadě, jsou ale nejvíce ohroženy.
„Obojživelníci hrají důležitou roli v potravním řetězci. Mnohé zásahy lidí do krajiny však žábám a čolkům výrazně škodí a je tak potřeba obojživelníky chránit. V místech křižování ropuších migračních tras se silnicemi by bylo možné budovat trvalé žabí podchody. To je ale finančně velmi náročné. Na jaře proto na vybraných lokalitách Středočeského kraje stavíme na krajnicích dočasné zábrany a zachycené obojživelníky přes nebezpečné silnice přenášíme,“ popisuje Švingr.
Tímto způsobem vlašimští ochranáři s pomocí dobrovolníků za deset let realizace tohoto záchranného projektu přenesli již bezmála neskutečných 70 000 obojživelníků. V ochranných opatřeních pokračují i letos. „ V pátek jsme zábrany postavili v lokalitě u zámku Kačina. V pondělí vyrostly u Trhového Štěpánova a do konce týdne je doplníme i na zbývajících šest lokalit, a to k rybníkům Propast a Hruškov, k obcím Šternov, Horka nad Sázavou, Tehov u Říčan a poblíž Mokré Lhoty u Bystřice,“ vyjmenovává mladý vlašimský ochranář. Zábrany tam budou stát zhruba měsíc a půl. Poté budou opět zbourány.
Pokud na „žabí zábrany“ narazíte, prosím neničte je. Slouží dobré věci. Denně jsou pověřenými lidmi kontrolovány a zachycení obojživelníci jsou bezpečně přenášeni. Když potkáte v zábranami nezabezpečených lokalitách obojživelníky na silnici, tak zpomalte a pokuste se jim vyhnout. Zvláště za deštivých teplých večerů jich na některých úsecích mohou být pohromadě i stovky a především populace pomalých ropuch tak opatrnou jízdou můžete významně pomoci chránit.

(foto: J. Kalná)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie:
Projekt: ------