Všechny aktuality

I škeble chrání zákon

aktuality

1.10.2014

Lovíte rybník anebo jej vypouštíte kvůli odbahnění? Kontrolujte průběžně odhalované dno. V rybníce nežijí pouze ryby. Pokud se v něm vyskytují škeble anebo například raci, máte zákonnou povinnost tyto živočichy svou činností nijak neohrozit.
 
Již dlouho není pravidlem, že se to v našich vodách hemží raky a v každém rybníce najdete spousty škeblí. Zatímco však o potřebě chránit raky kdekdo alespoň tuší, škeble bohužel zůstávají mnohdy přehlíženy. Většina druhů našich vodních mlžů přitom patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů a když jejich populaci ohrozíte, můžete se dočkat náležité pokuty.
„Minulý týden a toto pondělí jsme prováděli transfer vodních mlžů na rybníku Marvánek v Říčanech. Celkem bylo přeneseno 181 škeblí. Z čehož 26 bylo rybničných a 165 říčních. Nyní se chystáme na další transfer v obci Kuří u Říčan,“ popisuje Stanislav Němec, vedoucí vlašimské Záchranné stanice pro živočichy.
Právě na podzim mívají vlašimští ochránci přírody se záchranou vodních mlžů plné ruce práce. Při výlovech je nutné zabezpečit ochranu škeblí přímo na místě anebo je třeba zajistit jejich přesun na jinou vhodnou lokalitu. Škeble přitom mohou přenášet jen osoby či organizace vlastnící zákonná povolení pro manipulaci se zvláště chráněnými druhy živočichů.
„Transfery vodních mlžů zajišťujeme nejen při výlovech, ale také například před plánovanými stavbami zasahujícími dno vodních nádrží anebo řek. Zasahovali jsme také v případě vyplavení mlžů povodněmi. Občas kromě škeblí nacházíme také vzácné velevruby,“ pokračuje Němec a dodává, že počty zachráněných měkkýšů se dle lokality značně liší. V jednom rybníku mohou nalézt pouze několik málo jedinců, jinde již přenášeli i několik tisíc škeblí.
Škeble ohrožuje především znečištění vod dusíkatými hnojivy a chemikáliemi. O jejich životě lidé většinou moc neví. Žijí na dně vod, kde se dokáží celé skrýt v sedimentu. Živí se planktonem, vývoj jejich larev je spjat s určitými druhy ryb a dožívají se i více jak patnácti let.
„Postupy transferů se liší dle konkrétních podmínek na dané lokalitě. Velmi důležitou roli hraje také počasí. V teplých dnech hrozí škeblím vyschnutí a udušení v bahně. Plánované zásahy do biotopu mlžů je proto nutné nahlásit předem aby transfer probíhal již souběžně s upouštěním vody,“ doplňuje na závěr Stanislav Němec.
Mnozí nechápou, proč se lidé v holinách s kbelíky v rukách dobrovolně brodí blátem a přenáší obyčejné škeble. Věřte však, že ochrana těchto živočichů má svůj význam. I škeble mají v přírodě svou roli a měli bychom se zasadit o to, aby z našich vod nevymizely.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------