Všechny aktuality

Návesní rybník se po upuštění vody stal pastí mladé labuti

aktuality

4.11.2014

V pondělí 3. listopadu zasahovali v obci Malovidy ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata. Na rybníku mezi domy zůstala mladá labuť, které se nedařilo vzlétnout. Labuť nebyla zraněná. Důvodem neschopnosti letu bylo upuštění vody a strmé břehy rybníka.
 
Na návesním rybníce menší obce nedaleko Vlašimi se zdržovalo několik labutí. Při upouštění vody většina z nich zvládla odlétnout. Jedna však zůstala plavat na hladině a místní obyvatelé ji několik dní pozorovali, jak se marně snaží vzlétnout. Zavolali proto do Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi.
„Po nahlášení jsme vyjeli do Malovid labuť zkontrolovat. Pozorovali jsme její neúspěšný pokus o vzlet a následně ji odchytili. Nebyla zraněná. Křídla měla v přirozené pozici, bez poranění a schopná letu. Na nohou měla pouze nepatrné oděrky po marné snaze přeletět betonové stěny tvořící břehy malého rybníka,“ popisuje Jiří Turek, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi, který pomáhal labuť odchytit.
Labutě patří mezi jedny z nejtěžších létajících ptáků. Daly by se obrazně přirovnat k velkým letadlům. Ke vzletu také potřebují delší dráhu, po které se rozbíhají, aby nabraly rychlost. Po upuštění rybníka se však tato dráha poklesem hladiny zkrátila a strmé betonové břehy se pro labuť staly nepřekonatelnou překážkou.
„Labuť jsme převezli k nedalekému velkému rybníku a tam ji vypustili. Zde bude mít dostatek potravy a především dobré podmínky pro vzlet,“ pokračuje Jiří Turek a dodává, že takovéto případy nejsou ojedinělé. Již několikrát odchytávali labutě, které přistály v menších soukromých zahradách. Ploty a stromy jim nedovolovaly vzlétnout. V některých případech stačilo labuť vylákat brankou na pole, odkud už vzlétla sama. Jindy ptáky museli ošetřovatelé odchytit, aby zkontrolovali, zda se labutě nezranili při nárazu do větví vzrostlých stromů anebo drátů elektrického vedení. To jsou totiž jedny z příčin jejich nechtěného přistání.
„Setkáváme se však také s labutěmi blokujícími dopravu. Občas labutě přistanou na vodní hladinu připomínajících asfaltových plochách silnic, dálnic anebo parkovišť u logistických center. Pokud labutě nejsou zraněné, postačí je z vozovky opět pouze odehnat. A to rázně, aby vzlétly a na dané místo se tak již nevracely,“ dodává mladý ošetřovatel.
Labutě na podzim přeletují na větší vodní nádrže a klidné úseky velkých řek. Ty v zimě nezamrzají a vodní ptáci zde najdou více potravy. Labutě zdržující se na menších rybnících proto nekrmte, aby je hlad donutil odletět na bezpečnější zimoviště. Najdete-li zraněné či někde uvězněné volně žijící zvíře, zavolejte do nejbližší záchranné stanice pro zvířata. Poradí vám, jak se správně zachovat anebo zvířeti přijedou pomoci.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------