Zábavní pyrotechnika – pro lidi zábava, hrozba pro zvířata
3.12.2014
Ulicemi měst se již nyní rozléhají náhlé rány, předzvěst blížících se mikulášských oslav. Čerty při nich každoročně doprovází peklo symbolizující hluk a světelné záblesky. To co je však pro nás zábavou může být pro zvířata doslova utrpením. Vyměňte petardy a dělobuchy za bezpečnější rozptýlení!
Velké rány a ohňostroje jsou noční můrou mnoha pejskařů, jejichž mazlíčci trpí na Mikuláše a Silvestra každoročně panickou hrůzou. Nejen k psím uším ale rány doléhají. Petardy a další pyrotechnika je velmi nebezpečná také pro volně žijící zvířata.
„Zvířata mají citlivější smysly než my. Velké rány jim mohou poškodit sluch a spolu s doprovodnými světelnými efekty je dokáží silně vyděsit. Vyplašená zvířata při útěku nejsou opatrná a mohou se v panice zranit nebo dokonce zabít,“ uvádí Jiří Turek, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Zábavní pyrotechnika netrápí pouze zvířata u chat, na vesnicích anebo například okolo různých výletních míst, kde je obvykle klid. Zvířata žijí přece také ve městech. V keřích se před zimou schovávají drobní ptáci, na městských vodních tocích a rybnících nezřídka zimují labutě a kachny a ze savců ve městech v průběhu zimy snadno potkáte třeba veverky.
„Nyní v naší záchranné stanici pečujeme o tři desítky ježků, různé dravce anebo například o poraněnou straku. Jinak je zima klidnějším obdobím, které využíváme k údržbě vybavení, k psaní projektů a dalším povinnostem spjatým s počítačem. Na mikulášské oslavy se ale připravujeme na možnost zvýšeného příjmu pacientů,“ popisuje mladý ochranář.
Ptáci v panice mohou narazit do různých překážek. Nejčastěji do větví, prosklených ploch anebo do drátů elektrického vedení. Savci zas naráží do plotů anebo se zvyšuje riziko, že vběhnou pod auto. V noci navíc nebezpečí roste. Za tmy se denní zvířata hůře orientují a rány je vytrhnou ze spánku. Přitom stačí málo. Vyměnit petardy a dělobuchy například za prskavky anebo různá blikátka.
„Ti, kteří se zábavní pyrotechniky nechtějí vzdát, by se měli při jejím odpalování vyhýbat parkům, zimovištím vodních ptáků, místům s krmítky a podobně. Ve městech je pak dobré takovéto oslavy centralizovat tak, aby zvířata měla možnost úniku do klidnějších míst,“ radí na závěr Turek.
A nezapomeňte po sobě uklidit vzniklé odpady! Nicméně pokud máte přírodu a zvířata opravdu rádi, dopřejte jim klid a najděte si poklidnější a především bezpečnější zábavu.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------