Vydru srazilo auto, přesto má díky řidiči šanci na návrat do přírody
21.01.2015
Výběh s bazénem ve vlašimské záchranné stanici pro zvířata od pondělí obývá nový pacient, dospělý samec vydry říční. 15. ledna byl sražen autem u obce Štiřín, léčil se na veterinární klinice v Praze a jeho nynější pobyt ve Vlašimi by se dal přirovnat k lázeňské rekonvalescenci. Pokud se nevyskytnou komplikace, mohl by se již brzy navrátit do přírody.
„Vydru nám přivezli v pondělí 19. ledna z veterinární kliniky AAVET v Praze. Tam ji již 15. ledna dopravila žena, které vběhla pod kola. Pražští veterináři vydru pečlivě vyšetřili a provedli základní léčbu. Pro úplné zotavení však vydra potřebuje specifické podmínky. Lékaři z AAVET proto oslovili nás,“ popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Vydří samec měl velké štěstí. Ročně je dle odhadů na našich silnicích straženo až několik set tisíc volně žijících zvířat! Především srnci, zajíci, divoká prasata, kuny a další drobné šelmy, ježci, dále mnoho druhů ptáků včetně dravců a sov, hadi a obojživelníci. Většina z nich je na místě mrtvá, anebo utrpí na tolik vážná zranění vnitřních orgánů a zlomeniny, že uhyne několik hodin po nehodě.
„Dle výsledků veterinárního vyšetření měl vydří samec otřes mozku, šok, narušenou motoriku končetin a poškozený krční obratel. V dutině ústní měl krev na vnější podněty příliš nereagoval. Život mu zachránila pouze včasná pomoc řidičky, která od nehody neujela a pokusila se zvíře zachránit,“ pokračuje Němec.
Lidé často nechávají sražená zvířata bez povšimnutí. Tedy pokud náraz nezpůsobí vážnou dopravní nehodu. Lze jim přitom přivolat pomoc ze zvířecí záchranné stanice, anebo k srnám a divokým prasatům místní myslivce. I když sražené zvíře není možné vyléčit, můžete mu tím zajistit zkrácení utrpení.
„Jako příklad bezohlednosti je káně rousná, která se pro trvalé následky úrazu již nemůže vypustit a zůstává v expoziční části naší stanice. Přivezli nám ji od silnice s poraněnou nohou a křídlem. Rentgen ukázal, že zranění obou končetin jsou různě stará a káně byla v rozestupu několika málo dní sražena hned dvakrát, než se našel člověk, který zastavil a pomohl,“ poukazuje Němec.
Husté dopravní síti se zvířata nemohou vyhnout. Vozovku přechází cestou k napajedlu, za potravou, k místu rozmnožování či silnice křižují jejich mnohaleté migrační trasy. Stromy a keře kolem silnic navíc slouží jako posedy pro ptáky. A k vozovce zvířata táhne mnohdy i snadný zdroj potravy, například rozsypané obilí při žních, mršiny anebo z aut vyhozené potraviny.
„Vydry silnice přechází například při cestě na jiné loviště. I když byste to asi nečekali, sražení autem je jeden z nejčastějších důvodů jejich zranění. Vydra ze Štiřína ještě musí v krmivu dostávat antibiotika. Už ale chodí, plave a zdárně se potápí. Pokud její léčba bude i nadále probíhat dobře, mohli bychom ji již za dva či tři týdny vypustit zpět do přírody, kam patří,“ věří v dobrý konec Stanislav Němec.
Proti srážkám se zvěří se dělají různá opatření. Kolem vozovky je vysekáván porost pro lepší přehlednost. V úsecích ohrožených střety se zvěří jsou instalovány dopravní značky „pozor zvěř“ a pachové ohradníky. Některé frekventované silnice jsou oploceny anebo se přes ně staví biokoridory. Nakonec ale vše přeci jen záleží na pozornosti řidiče, rychlosti jízdy a včasné reakci. A pokud se vám srážce vyhnout nepodaří, měli byste přeživšímu zvířeti pomoci! Nahlášením místa srážky či nálezu uhynulého zvířete u silnice můžete navíc pomoci s mapováním nejnebezpečnějších úseků. Agentura ochrany přírody a krajiny podle hlášení sestavuje mapy, díky kterým se mohou lépe plánovat a budovat nové dopravní trasy.
Foto: Vydří samec, který byl sražen autem ale díky pomoci řidičky přežil. (autor: Stanislav Němec)
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------