Všechny aktuality

Svišťouni našich sídlišť v nouzi

aktuality

19.07.2015

Již dávno města nevnímáme pouze jako plochy z budov a betonu. Přírodu zde zastupují parky, zeleň a spolu s námi zde žije spousta druhů divokých zvířat. O bezproblémovém soužití s nimi se však stále máme co učit. Vlašimští ochránci přírody opět řeší řadu případů zranění či ohrožení rorýse obecného.
 
Rorýs obecný je černý pták vzdáleně připomínající jiřičku či vlaštovku. Ve vzduchu je nepřehlédnutelný. Létá hbitě a při lovu hmyzu předvádí doslova akrobatické kousky. Při tom na sebe upozorňuje hlasitým pronikavým voláním, které ještě umocňuje počet jedinců v hejnu. V této době je však bohužel rorýs jedním z nejčetnějších pacientů vlašimské záchranné stanice pro zvířata.
„Za posledních pár dní nám rukama prošlo hned devatenáct rorýsů obecných, přičemž dvanáct z nich se již podařilo vypustit. Dostávají se k nám především nevzletná mláďata a jedinci poranění v důsledku nárazu do prosklených ploch či jiné překážky. Řešíme však také ochranu rorýsích hnízdišť,“ popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Rorýs vyniká svými letovými schopnostmi. Ve vzduchu nejen loví, ale také se zde páří, odpočívá a spí. Přistává většinou pouze kvůli hnízdění. K tomu v zabydlených oblastech využívá větrací otvory a různé výklenky na panelových domech, věže kostelů a další dostatečně vysoké budovy. Při rekonstrukcích a zateplování je zde však vážně ohrožen.
„Pokud stavební práce probíhají v době hnízdění, tedy od druhé půli května do července, jsou rorýsi rušeni při krmení mláďat anebo ptáčatům hrozí zazdění zaslepením vletových otvorů. Ochrana rorýsů během stavby je složitá a často je třeba práce odsunout na dobu, kdy jsou rorýsi na zimovišti v Africe, tedy na období od druhé poloviny srpna do začátku května,“ doplňuje Stanislav Němec.
Rorýsi jsou svému hnízdišti věrní a opakovaně se k němu vrací. Proto bychom měli před plánovanými stavebními zásahy vždy nejprve posoudit, jakými zvířaty je budova osídlena, a pak veškeré práce po konzultaci s odborníky dobře naplánovat. Vlašimští ochranáři se tak nyní zabývají například případem zateplování panelového domu.
„Pozor, aby opatření na ochranu jednoho druhu neohrozila jiná zvířata, například netopýry! Existují různá opatření, ale je třeba je vhodně zvolit a správně použít dle konkrétní situace. Zapomínat bychom pak rozhodně neměli na to, aby i nadále bylo umožněno zvířatům budovu využívat. Ať už zachováním původních vstupních otvorů a zvířaty využívaných míst, anebo instalací náhrad v podobě budek,“ upozorňuje dále Němec.
O ochranu rorýsů se může zasadit každý z nás. Můžete pomoci s mapováním hnízd, při rekonstrukcích vámi využívaných budov můžete požadovat vhodnější způsob jejich provádění anebo například navrhnout zabudování budek. Rorýse navíc neohrožuje pouze úbytek a přestavba hnízdišť.
„Mladí ptáci, kteří nedokáží ještě dobře létat, mohou přistát na zemi. Zde je ohrožují kočky anebo například doprava. V letu zas rorýsi mohou narazit do nezabezpečených prosklených ploch a oken. Řešili jsme také případ dospělce zamotaného v odhozených provázcích,“ doplňuje mladý ochranář.
Rorýsi mají dlouhá křídla uzpůsobená ke vzletu seskokem z vyvýšeného místa. Pokud se tito ptáci ocitnou na zemi, mohou mít se vzlétnutím problém. Někdy proto zdánlivě zraněné rorýse stačí pouze opatrně vyhodit do vzduchu a oni odletí. Vypadlým mláďatům a skutečně zraněným ptákům pomůžou v záchranné stanici pro zvířata. Pohotovostní telefon na tu vlašimskou je 777 800 460.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: