Ekorada na tento měsíc: Oživte svoji zahradu plazy
16.09.2015
Se kterými druhy se můžeme na zahradě setkat nejčastěji? Slepýš křehký je známý tím, že jako ještěrka nemá natěle viditelné končetiny, takže připomíná hada. S jiným druhem jej nelze zaměnit pro jeho šedohnědé tělo s bronzovým leskem bez kresby a malou hlavou. Je naprosto neškodný, naopak zahradě prospívá požíráním larev, plžů bez ulit aj.
Užovka obojková je zase nejběžnějším hadem. Má variabilní jednolité zbarvení od šedozelené po hnědočerné, na břiše světlé. Charakteristické jsou dva žluté půlměsíce za hlavou, štíhlé tělo a zřetelná plochá hlava. Vyskytuje se v blízkosti vody a dobře plave. Živí se drobnými rybami či obojživelníky, a také plži a myšmi. V nebezpečí někdy předstírají smrt (nehybnost v leže na zádech, zápach aj.). Jsou neškodné, při dotyku člověka se však mohou bránit kousnutím, tak jako skoro všechna zvířata.
Zmije obecná je jediný jedovatý druh hada u nás.Má oproti užovce zavalité tělo a variabilní zbarvení od šedého přes béžové a hnědé až po černé. Charakteristický klikatý pruh na hřbetě může chybět. Preferuje zarostlé kamenné stráně,ale ne moc suché a teplé. Živí se hlavně drobnými hlodavci. Na člověka nikdy neútočí jinak, než v případě bezprostřední obrany. V případě náhodného uštknutí
vypustí dávku jedu, která představuje asi pětinu dávky smrtelné pro dospělého člověka. Nebezpečné to může být pro alergiky, děti či lidi oslabené nemocí, ale i tak při několika desítkách kousnutí od zmije ročně nebylo v několika posledních letech v ČR zaznamenáno úmrtí.
Ještěrka obecná je u nás nejběžnějším druhem ještěrek. Samečekje po stranách těla zelený s hnědým pruhem na hřbetě, samička je celá hnědá. Vzácněji se můžeme setkat i s velkou ještěrkou zelenou,či nenápadnou ještěrkou živorodou. Ještěrky jsou plaché, vyhřívají se často na suchých teplých místech a živí se hlavně hmyzem či jeho larvami.
Co tato zvířata ohrožuje nejvíce? Hlavně bezdůvodné pronásledování vyplývající z lidské neznalosti. Dále nešetrné sekání trávy, aplikace pesticidů či ničení jejich biotopů. Plazi na zahradě nám mohou být užiteční. Nemusíme je mít rádi, ale přesto jim můžeme dopřát klid a podmínky pro život.
Rady pro eko-logický přístup
1.Trávník sekejte nepříliš často, nejlépe po částech a vždy od středu pozemku k okrajům. Buďte pozorní na možnou přítomnost slepíše aj.
2.Ještěrky i hadi přivítají na vaší zahradě suché kamenné zídky, hromadu kamenů či suchých větví, ve kterých se mohou schovat, zimovat, nebo se rozmnožovat.
3.Podporujte drobné mokřady, remízky, skupiny keřů i třeba hromady na pohled neužitečných větví.
4.Vyvarujte se plošného postřiku pesticidů. Ty používejte co nejméně a pouze tam, kde to je nezbytné.
5.Nalezené plazy nestresujte a nechteje v klidu zmizet. Slepýše můžete opatrně odnést do bezpečí.
6.Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly při péči o veřejné pozemky řídit uvedenými radami. Dávají tak m.j. najevo svou dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tím i chování jiných.
7.Zajímavé informace k problematice najdete např. na adrese www.herpetology.cz, www.herp.biolib.cz/, nebo se obraťtena ekoporadnu ČSOP Vlašim.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: