Všechny aktuality

Oživte svoji zahradu savci

aktuality

20.10.2015

Savci, kteří se v zahradě vyskytují, jsou velmi plaší a aktivní ponejvíce v noci. Jejich přítomnost poznáme často jen podle pobytových stop – trusu, vývržků apod.
Kuna se živí převážně hlodavci, čímž může být prospěšná, občas však loví i ptáky. Na podzim převažují v jejím jídelníčku plody ovoce. Typickou pobytovou stopou bývá trus s peckami ponechaný na kameni. Mnohdy zabíjí dostupnou drůbež, která není dobře zabezpečená. Nepříjemné je, když se kuna nastěhuje přes zimu do domu nad obytné místnosti.
V otevřených zahradách v blízkosti lesa se může vyskytnout liška. Podobně jako kuna je to inteligentní šelma a k nelibosti chovatelů navštěvuje zahrady v noci kvůli potravě – nezabezpečené drůbeži. Po lišce najdete např. otisky nohou v blátě, nebo ponechaný na viditelných místech.
Typickým, avšak úplně neškodným savcem v zahradách, je ježek. Živí se převážně hmyzem, ale i plody rostlin, a zimu přečkává v hibernaci ve svém doupěti v hromadě větví či listí apod. Právě na podzim je dobré ježkům věnovat pozornost. Proto, aby přečkali zimní spánek, musí se nejdřív dobře vykrmit. Proto můžete ježky na podzim přikrmovat, pokud ale na podzim najdete podvyživeného, zraněného nebo parazity zamořeného ježka, nejspíš zimu nepřežije a je na místě se o něho postarat.
Mezi nočními návštěvníky zahrad najdeme podle okolností i další savce. Může to být plšík, v blízkosti potoka třeba ondatra a dokonce i mýval, který se coby invazní druh v našich končinách úspěšně šíří.
 
Rady pro eko-logický přístup
1.   Hromady listí či větví ponechte na zahradě buď přes zimu, nebo je brzy zpracujte. V dlouho ponechaných hromadách se může uložit ježek k zimnímu spánku – rozhodně je tedy nepalte.
2.   Ježek, který v říjnu nedosahuje hmotnosti 350g a v listopadu 500g, potřebuje ubytovat v záchranné stanici. V zimě by už měli všichni ježci spát. Na sněhu a v mrazu nalezení ježci potřebují vaši pomoc bez rozdílů váhy. V uvedených případech volejte do záchranné stanice ČSOP Vlašim na pohotovostní číslo 777 800 460.
3.   Nepoužívejte na zahradě žádné jedové nástrahy. Např. i jed proti plzákům je nebezpečný ježkům apod.
4.   Drůbež, která je po soumraku dobře zavřená v udržovaném kurníku, je před kunami i liškami v bezpečí.
5.   Kuriózní, avšak dobře fungující odpuzovač kuny, je trus velké šelmy. V ČSOP Vlašim je vám k dispozici velmi žádaný trus rysa, chovaného v naší paraZOO.
6.   Nastražování čelisťových pastí („želez“) k odchytu šelem je trestný čin. Případné nálezy nahlaste policii ČR. Tyto nástrahy způsobují zvířeti namísto rychlé smrti velké a dlouhé utrpení a jsou nebezpečné i pro další zvířata či lidi.
7.   Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly při péči o veřejné pozemky řídit uvedenými radami. Dávají tak m.j. najevo svou dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tím i chování jiných.
8.   Zajímavé informace k problematice najdete např. na adrese www.pomoczviratum.cz , www.zivazahrada.cz/  nebo se obraťte na ekoporadnu ČSOP Vlašim.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: