Všechny aktuality

Uspořte ve vaší domácnosti

aktuality

18.01.2016

Rady pro eko-logický přístup
1.   Během vaření regulujeme teplotu - než dosáhneme varu, příkon musí být co nejvyšší, po dosažení varu příkon zmírníme. Elektrické plotýnky vypneme těsně před dovařením, troubu před dopečením apod. Některá jídla můžeme nechat "dojít" již bez příkonu energie v hrnci nebo peřinách (např. těstoviny, obilniny apod.).
2.   Pro ohřev vody je energeticky nejvhodnější rychlovarná konvice (přímý ohřev vody), méně vhodný je plynový sporák nebo elektrický sporák.  
3.   Používáme pouze přiměřené množství vody. Použijeme-li dvojnásobné množství než je nutné, zvýší se spotřeba energie rovněž dvojnásobně.
4.   Používáme nádoby na vaření, které svým dnem odpovídají velikosti plotýnky. Má-li hrnec průměr např. o 3 cm menší, promarníme až 30 % energie. Nádoba také musí k plotýnce dokonale přiléhat - tím můžeme ušetřit až 50 % energie. Používání dobře přiléhající pokličky nám ušetří rovněž asi 50 % energie. Tlakový hrnec "papiňák“ při vaření masa uspoří asi 60 % času a 40 % energie, při vaření brambor 40 % času a 30 % energie, při vaření rýže a zeleniny 30 % času a 25 % energie. Speciální nerezové hrnce s tzv. sendvičovým dnem šetří energii a jídlo se v nich nepřipaluje. Ze stěn nádob odstraňujeme usazeniny (jedna desetina milimetru usazeniny zvýší spotřebu energie a prodlouží čas vaření asi o 10 %). Výhodou jsou indukční varné desky.
5.   Už dávno nemusí být vaše domácnost v područí velkých těžkopádných dodavatelů elektřiny. Vstřícnější a operativnější dodavatelé elektřiny, která je vyrobena z obnovitelných zdrojů, dnes na trhu existují (např. Nano Energies) a nabídnou vám dobrou cenu. Můžete mít také svoji domácí výrobnu (solární, vodní či větrnou) a spotřebovávat elektřinu vlastní. V tom případě jsou možnosti řešení velmi rozmanité.
6.   Chceme-li uchovat pokrmy teplé, není vždy třeba vynakládat další energii. Pomůže zabalení do teplé pokrývky, termoska aj.
7.   Odpadní teplo z kuchyně i koupelny se dá v domácnosti dobře využít. Vaříte oběd? Pak utlumte topení na místo otevírání oken. Výpary odveďte odvětráváním (digestoří) v co nejkratší době. Po sprchování či koupeli ponechte teplo vyvětrat otevřenými dveřmi do bytu. Teplou vodu z vany nevypouštějte hned do odpadu – nechte ji nejprve v koupelně vychladnout.
8.   Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly při péči o věřený majetek řídit uvedenými radami. Dávají tak m.j. najevo svou dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tak i chování jiných. Pro další informace a služby kontaktujte ekoporadnu ČSOP Vlašim.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: