Všechny aktuality

Uspořte ve vaší domácnosti II

aktuality

17.02.2016

U starších domů je téměř vždy vhodné provést zateplení stropů či střechy a obvodových stěn. Cihelné či kamenné zdivo uvnitř pomáhá akumulovat teplo, vnější izolace stěn brání jeho úniku ven. U vlhčích staveb není vhodné používat pro vodu neprostupné materiály – neprodyšné omítky, polystyren aj. Používá se zejm. minerální vata, u suchých staveb pak i polystyren. Do dutin je vhodná např. ovčí vlna, drcená papírovina (Climatizer) a další materiály. Důležitá je též izolace podlah. Při komplexním zateplení domu se tak dá ušetřit více než polovina nákladů na vytápění.
Levnější, zdravější a eko – logické je udržovat v domácnosti obecně nižší teplotu. Vždy je lepší raději obléci svetr, než zvyšovat teplotu v celém domě. Některé části (chodby, síně) není nutné vytápět vůbec, teplo sem proniká z okolních místností. Snížit náklady pomáhá správná regulace vytápění.
 
Rady pro eko-logický přístup
1.   Výroba tepla v domácnosti představuje finančně i ekologicky nejnáročnější položku v jejím provozu. Věnujme mu proto odpovídající pozornost. Při stavbě domu i při provozu starší domácnosti se vyplatí konzultace s odborníky. Zdarma můžete konzultovat např. v ekoporadnách.
2.   Vždy je výhodnější investovat nejprve do kvalitního zateplení budovy, později do nové otopné soustavy. Raději se snažíme teplo uchovat, než draze a „neekologicky“ vyrábět.
3.   Zateplení musíme dělat důsledně a všude. Ne tedy jen v místech, kde předpokládáme největší ztráty. Pozor na malá okénka do komory, staré komíny, železné traverzy ve zdi a další tepelné mosty. Dobré izolační vlastnosti musí mít samozřejmě všechna okna (dvoj či trojskla) a dveře.
4.   Tloušťka izolace by měla být u obvodový zdí rozhodně větší než 10 cm, ve střeše min. 24 cm (platí zejm. pro polystyren a minerální vatu). Závisí to na konkrétních podmínkách, ale na tloušťce nešetřete.
5.   Snížením teploty v domácnosti o 1 oC lze ušetřit přibližně 6 % nákladů.
6.   Řídící jednotku či aspoň časový spínač nastavte tak, aby teplo bylo pouze tam a pouze tehdy, kdy ho potřebujete. Ideální vnitřní teplota obýváku je 20 oC. V koupelně o něco více, v ložnici méně, na záchodě, v chodbách, v dílně a schodištích stačí mnohem méně.
7.   Používejte správně termostatické ventily radiátorů. Nastavení na stupeň 5 znamená plný výkon radiátoru do té doby, dokud se místnost nevytopí na 28 oC, to je v domácnosti nesmyslné. Stupeň 4 odpovídá 24oC, 3 odpovídá 20oC, 2 odpovídá16 oC, 1 odpovídá 12oC a symbol * značí 6oC (ochrana před promrznutím.
8.   Teplo lidí a spotřebičů přítomných v místnosti je v dobře izolovaném domě velmi znatelné a dá se dobře využívat. Přišla k vám návštěva? Budete luxovat? Vaříte? Žehlíte? Pak utlumte radiátory, na místo otevírání oken.
9.   Máte doma vlhký chladný kout? Pokud máte každý den v provozu počítač, umístěte ho právě tam. Ušetříte za vysoušeč.
10.   Obecní úřady, firmy, školy aj. by se měly při péči o věřený majetek řídit uvedenými radami. Dávají tak m.j. najevo svou hospodárnost a dobrou péči o životní prostředí a ovlivňují tak i chování jiných. Pro další informace a služby kontaktujte ekoporadnu ČSOP Vlašim.

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: