V přírodě již můžete potkat první mláďata. Víte, jak se při tomto setkání zachovat?
1.03.2016
Jaro teprve ťuká na dveře a ve vlašimské Záchranné stanici pro živočichy již pečují o první mládě přijaté v tomto roce. „Nesahejte na malé zajíčky a v trávě se schovávající srnčata! Poučte o tom své děti! Hlídejte si své psy a kočky…“ Jsou to dokola omílaná klišé anebo stále aktuální, důležité rady? Opakování je matka moudrosti. Takzvaná sezóna mláďat brzy vypukne a my bychom si měli připomenout, jak se při jejich nálezu chovat, abychom je neohrozili.
„Prvním mládětem přijatým v tomto roce je zajíc polní. Chytla ho kočka a vykloubila mu nohu. Myslím, že do 14. dnů to vypukne. Většina přijatých pacientů budou v následujících měsících mláďata a i přes veškeré naše osvětové snahy se k nám jistě opět dostanou i ta z přírody odebraná zbytečně,“ předpokládá Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Nejčastěji lidé zbytečně odchytávají zajíčky. Ty jejich matka přirozeně nechává o samotě a vrací se k nim pouze po dobu kojení. Mylně se tak jejich nálezci domnívají, že jde o sirotky. Navíc si zajíci nevytváří žádná hnízda, doupata. Malí zajíčci leží na holé zemi. To domněnku opuštěnosti jen přiživuje. Zajíci polní rodí mláďata ale už od února a ta jsou pouze v mělkém důlku schopná přežít i mrazy a sněžení. Od května se pak k rádoby osiřelým zajíčkům přidávají srnčata.
„Vždy přijmeme mláďata zraněná. V dalších případech rozhodnutí, zda mládě potřebuje naši pomoc či nikoli, už závisí na druhu zvířete, věku mláděte a okolnostech jeho nálezu. Rozhodujeme se případ od případu a nejdůležitější zásada, kterou radíme veřejnosti, je ihned volat! Rádi vám poradíme,“ vysvětluje Jaroslava Syslová.
Tak například mláďata kun, veverek anebo ježků bývají ukryta v bezpečí hnízd. Když jejich malé mládě naleznete na holé zemi daleko od úkrytu, není to v pořádku a většinou patří do stanice. Naopak mláďata ptáků vypadlá z hnízd lze v řadě případů do hnízda vysadit zpět, neboť ptáky neodradí lidský pach. Do stanic nepatří také ptáčata, která v hnízdě nejsou proto, že se už učí létat a jejich rodiče je dokrmují i mimo něj.
„Když už si mládě odnesete domů, tak ho nezkoušejte krmit a opět zavolejte do nejbližší záchranné stanice. Špatně zvolenou náhražkou přirozené stravy ho můžete i zabít,“ upozorňuje paní Syslová a dodává: „Mnoha lidem mládě donesou jejich psy anebo kočky. Dávejte proto pozor na tyto své domácí mazlíčky, aby si lovem nezpestřovali jídelníček.“
Jaké si z mnoha rad vzít ponaučení? Hlavní zásadou při nálezu mláděte, které se zdá být osiřelé či zraněné, je zavolat do záchranné stanice pro zvířata! Řada nalezených mláďat pomoc lidí nepotřebuje. Je nejlepší ponechat je na místě a vzdálit se, aby naše přítomnost neplašila jejich rodiče. I dobře míněná pomoc jim totiž může mnohdy spíše ublížit. Díky včasnému zavolání můžeme zabránit zbytečným odchytům zdravých neohrožených mláďat.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------