„Umazlená“ veverčata
29.03.2016
Nesahejte na nalezená mláďata savců, pokud nejsou prokazatelně osiřelá! Upozorňují ochránci přírody, myslivci a různá média. Zas a znovu se ale každý rok opakuje situace, kdy se do záchranných stanic pro zvířata dostávají zcela zbytečně zdravá mláďata. Tentokrát byly na vině malé děti. Nechtěli odejít od malých veverek.
„V neděli jsme měli hned tři telefonáty z obce Soutice, čtyři veverčata slezla z hnízda. Radili jsme, aby nálezci místo vyklidili, že se maminka pro ně vrátí. Bohužel strom byl uprostřed vesnice a malé veverky se tam staly terčem party dětí, které je tam několik hodin nosili,“ popisuje nedávný případ Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Veverky si staví kulovitá hnízda z větviček. Někdy využívají také upravená stará ptačí hnízda anebo výjimečně dutiny stromů. Hnízdo má dva vchody a je vystláno lýkem, suchým mechem a trávou. V korunách stromů je dobře maskované a snadno jej přehlédnete, byť byste chodili kolem denně. Veverky si dobře přivykly na blízkost člověka a tak není zvláštností, že si postaví hnízdo i v menším městském parku anebo na stromě v obci.
„Nakonec jsme museli na místo nálezu dojet, protože nikdo z dospělých nebyl schopen děti odtamtud dostat. Děti jsme důrazně upozornili, jak se s mláďaty nesmí zacházet. Nošením vysílená mláďata jsme odvezli do stanice. Tedy krom jednoho, které se jako jediné bylo schopné vrátit do hnízda. To jsme zkontrolovali ze žebříku, který nám zapůjčil místní mladý dobrovolný hasič,“ pokračuje paní Syslová.
Při nálezu samostatně ležícího zajíčka anebo srnčete, platí jasná zásada: Nesahat, odejít. Tedy pokud nejsou zranění či poblíž neleží mrtvá matka, kterou mláďata s pískáním hledají. U veverčích mláďat je situace jiná. Přirozeně se schovávají v hnízdě. Najdete je například pokud je hnízdo zničeno vichřicí, pokácením stromu, když z něj mláďata vypadnou anebo když matce vypadnou z tlamičky při přenášení. Malá podchlazená mláďata si matka ze země již neodnese a v těchto případech opravdu potřebují lidskou pomoc. Rozhodnout se zda zachraňovat či nikoli je tak u veverčích mláďat poněkud složitější.
Nálezci se Soutic se zachovali správně, zavolali do záchranné stanice o radu. Bohužel děti ale neuposlechly. Mladá ochranářka z Vlašimi dále uvedla: „Mláďata jsme umístili do inkubátoru a pečlivě je krmili náhražkou mateřského mléka. Vstávali jsme k nim i v noci. Všechna mláďata bohužel uhynula.“
Umělý odchov mláďat volně žijících zvířat není jednoduchý. Šanci na úspěch snižuje pokud je navíc mládě zraněné, nemocné či silně vysílené a podchlazené. Na pomoc veverkám v nouzi se specializuje Záchranná stanice pro veverky Pinky, se kterou vlašimská Záchranná stanice taktéž spolupracuje a některá mláďata jí předává do péče.
„Už mě kontaktovala paní starostka Soutic a má zájem o osvětu k ochraně přírody, s čímž jí vyjdeme samozřejmě vstříc, a jsme velmi rádi, že má zájem o zlepšení povědomí o možnostech ochrany zvířat,“ uzavírá Jaroslava Syslová. Nejlepší prevence úrazů a ohrožení volně žijících živočichů lidmi tkví především ve vzdělávání široké veřejnosti. Velkou zodpovědnost mají pak v tomto ohledu rodiče, na základě jejichž vedení si děti utváří vztah k přírodě.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: