Labutě na háčku
20.07.2016
Také rádi chodíte obdivovat eleganci labutí? Procházka kolem rybníku je díky těmto zářivě bílým ptákům hned veselejší. Bohužel však přibývá případů, kdy labutě po střetu s naší civilizací potřebují pomoc.
„V červnu jsme řešili hned sedm případů zraněných labutí. Dvě byly poraněné rybářskými háčky a ostatní pravděpodobně po střetu s dopravou,“ sčítá Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Labutě jsou díky své barvě a velikosti nepřehlédnutelné. Hůře už si však při jejich krmení či pouhém pozorování můžeme všimnout, že jsou zamotané v tenkém vlasci anebo že je ohrožuje utržený rybářský háček.
„V Poříčí nad Sázavou jsme ošetřovali dvě labutí mláďata poraněná rybářskými háčky. Jedno uhynulo, druhé je zatím stále tady ve stanici v léčení,“ popisuje Jaroslava Syslová.
Takováto poranění vodních ptáků bohužel nebývají ojedinělá. Háček je ostrý a snadno se zabodne do nohou či zobáku. Není výjimečné ani to, že ptáci háček spolknou. Vlasec zase může postupným stahováním smyčky například doslova odříznout část končetiny. Proto mějte oči na stopkách. Když si všimnete háčku či vlasce zamotaného na těle ptáka, neváhejte kontaktovat nejbližší zvířecí záchrannou stanici. Její ošetřovatelé se pokusí zvíře odchytit a ošetřit.
„Jednu labuť srazil vlak u Zbraslavic. Nahlásil nám to průvodčí toho vlaku. Ptáka jsme dohledali, odchytili a prohlédli. Labuť neměla žádná zranění, tak jsme jí dovezli na nejbližší rybník. Ostatní labutě, k nimž jsme byli přivoláni, byly nalezeny poblíž silnice,“ pokračuje mladá ochranářka.
Má se za to, že silnice či větší vyasfaltované plochy, jako například parkoviště, labutě považují za vodní plochu. Proto zde přistanou a prochází se. Jistě jste již slyšeli o případech, kdy policie řídila dopravu tam, kde si po vozovce vykračovali tito bílí neukáznění chodci. Bohužel ne vždy se je ale z vozovky podaří bezpečně odplašit včas.
„Po srážce s autem často labutě utrpí různé zlomeniny a pohmožděniny křídel. Taková zranění mohou i navzdory léčení zanechat následky. Trvale handicapované labutě, které jsou ve výborné kondici, ale nemohou létat, vypouštíme například v Davli na Vltavě. Zde voda nezamrzá a jsou tu výborné podmínky pro obživu tohoto ptáka,“ dodává Jaroslava Syslová.
Kochejme se labutěmi i nadále. Prohlížejme si všímavěji jejich krásu. A když je třeba, nezdráhejme se jim zavolat pomoc.
Foto: Labuť sražená vlakem. (autor: Archiv Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim)
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------