Osiřelý plch velký se připravuje na vypuštění
4.10.2016
Období mláďat se zdá být dávno za námi, ve Vlašimské Záchranné stanici pro živočichy ale ještě neskončilo. Její ošetřovatelé v těchto dnech pečují o osiřelého plcha velkého, šedivého příbuzného veverky, kterého v přírodě pro jeho noční aktivitu jen tak nezahlédnete.
V České republice žijí tři druhy plchů. Plch velký, nezaměnitelný pro šedou barvu srsti, je z nich, jak název napovídá, největší a také nejhojnější. Vyhledává listnaté či smíšené lesy. Nevyhýbá se však ani parkům a zahradám a dokonce se občas někomu usadí i na půdě.
„Přijali jsme sedm osiřelých mláďat plcha velkého. Našli je ve Štěchovicích. Hladové, prochladlé a vyčerpané. Díky jejich špatnému stavu se nám bohužel povedlo zachránit jen jednoho,“ uvádí Stanislav Němec, ošetřovatel Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Plši umí skvěle šplhat po stromech. V přírodě se živí listy a pupeny rostlin, bukvicemi, ořechy, různými bobulemi anebo občas také například hmyzem. Pro dlouhé období zimního spánku se mu občas přezdívá také „sedmispáč“. Upadá do něj obvykle totiž už v průběhu října a probouzí se až na přelomu května a června. A zatímco jiná zvířata se snaží svá mláďata vychovávat již od jara, samičky plchů velkých je rodí až v průběhu srpna.
„Mladý plch se má výborně. Roste nám před očima a je pořádný jedlík. Nejradši má piškoty, melouny a nektarinky. Prská a „kouše“ nás do prstů. Mladí plši upadají do zimního spánku až na konci října. Tak ho plánujeme ještě letos vypustit na svobodu,“ dodává mladý ošetřovatel.
Plši velcí patří mezi ohrožené druhy živočichů. Jsou to zajímavá zvířata, a přestože se na některých místech vyskytují poměrně hojně, zasluhují naši ochranu. Odborně se sledováním plchů zabývá například Přírodovědná fakulta, Univerzity Palackého v Olomouci. Té Záchranná stanice pro živočichy ve Vlašimi nález plších mláďat také nahlásila.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------