Pozor na nás bodlináče!
19.10.2016
Každoročně bývají velkým tématem a cílem ochrany ježci. Snaží se do zimy najít co nejvíce potravy, aby patřičně ztloustli a mohli ji zdárně přečkat dlouhým spánkem. Potkáváme je proto v těchto dnech častěji a nezřídka i v průběhu dne. Ne každý ale potřebuje nutně pomoc zvířecí záchranné stanice!
„Pětisté zvíře přijaté v tomto roce do naší Záchranné stanice byl ježek. Měli jsme jich tu letos již 70. A každým dnem toto číslo narůstá. Nebo alespoň se nás lidé na pomoc ježkům telefonicky ptají,“ informuje Jaroslava Syslová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Velkým nebezpečím pro ježky je doprava. Snad na každé silnici se nějaký přejetý najde. Další hrozbou je pak pálení starých hromad listí a větví, kde ježci právě v těchto dnech hledají vhodný úkryt před zimou. Přitom stačí hromadu skladovaného odpadu ze zahrady nepodpalovat přímo, ale na oheň z ní po částech přikládat. Anebo lépe nic nepálit, ale listí kompostovat. No a do záchranných stanic se pak nyní nejvíce dostávají ježci, kteří se narodili až ve druhém vrhu ke konci léta. Ti mohou mít problém se již vykrmit na hmotnost potřebnou pro zdárné přezimování.
„Ve druhé polovině října přijímáme ježky, kteří váží méně než 350g. Tedy pokud již nezačíná mrznout a sněžit. To totiž mají ještě možnost se vykrmit sami v přírodě. Kapacita stanice je však i přesto nedostačující, proto je dobré když si lidé dokrmují ježky doma sami,“ radí Jaroslava Syslová.
Nejlépe je ježky vůbec neodchytávat a pomoci jim pouze předkládáním krmení do zahrady. Často ježci ujídají z misek kočkám a psům. Postačí jim proto podobná miska s drobnými granulemi, konzervou nebo nejlépe moučnými červi. Můžete jim také vyrobit a do zarostlejšího koutu zahrady umístit ježčí boudu, kde mohou zimovat. Malinké ježky pak můžete dokrmovat i doma, v chladnější místnosti, ve výběhu zbitém z prken anebo třeba ve velké kleci pro zakrslé králíky, kam navíc vložíte úkryt z krabice. Třeba od bot. Ježky je přitom dobré nechat nejprve u veterináře odčervit. A když ještě před začátkem mrazivého počasí stihnou nabrat váhu alespoň 500g, tak by se měli zazimovat. Hodně malí ježci se dokrmují celou zimu a vypouští se až na jaře.
„Kdo si neví s ježkem rady, rádi mu poradíme. Pokud nálezci nemají na ježky prostor a musí je k nám dát, bylo by od nich hezké dát jim s sebou nějaké krmení, staré savé noviny na podestýlání nebo na jejich péči finančně přispět,“ vyzývá milovníky těchto zvířat Jaroslava Syslová.
Foto : Bouda postavená speciálně pro ježky. (autor: Zuzana Pokorná)
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------