Boudo budko, kdo v tobě přebývá?
8.03.2017
Období, kdy je vhodné divokým zvířatům pomáhat přikrmováním, pomalu končí. Odborníci doporučují po oteplení krmítka uklidit, aby se zabránilo srocování zvířat a možnému přenosu infekcí, a zvířatům místo nich nabídnout vhodné úkryty k bydlení.
„Od konce února se v přírodě začínají objevovat první mláďata. Jiná zvířata se teprve párují anebo hledají vhodná místa k vystavění hnízd a výchově potomků. Je proto nejvyšší čas pro vyvěšování ptačích budek a dalších úkrytů,“ poukazuje Martina Žampachová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Zejména ptačí budky je vhodné vyvěšovat již na konci podzimu anebo v zimě. Stihnou tak vymrznout a ptáci, kteří od nás na zimu neodlétají, si je již s předstihem mohou vyhlédnout. Úkryty ale samozřejmě můžeme nabídnout i jiným druhům zvířat.
„Existuje celá řada rozličných ptačích budek. Různé druhy ptáků mají totiž na hnízdění různé nároky. Nejčastěji lidé vyvěšují takzvané špačkovníky anebo budky pro sýkory. Můžete ale udělat také boudu pro ježky, budku pro netopýry anebo třeba úkryt pro čmeláky či jiné hmyzí domky,“ vyjmenovává mladá ochranářka.
Hlavní zásadou je bezpečné provedení a vhodné umístění úkrytu. Pokud vytváříte úkryty ze dřeva, nemělo by být uvnitř budky ošetřeno chemickými nátěry. Budoucí nájemníky nesmí ohrožovat žádné vyčnívající špičky hřebíků a vrutů. Když se úkryt zavěšuje, nesmí po jeho obydlení hrozit zhroucení anebo by se zvířata neměla mít možnost zamotat do k tomuto účelu použitých provázků.
„Zvláště ptačí budky vyvěšujeme tak, aby k nim neměli přístup predátoři. Pod vletovým otvorem by například nemělo být bidlo a otvor by měl být ideálně oplechován proti strakapoudům. Kůl anebo kmen stromu, na který se budka vyvěšuje, lze zas opatřit límcem zabraňujícím šplhání koček a kun k hnízdům. Boudy pro ježka zas je potřeba umisťovat poblíž keřů či nějakého podrostu, který mu umožní se před nebezpečím skrýt,“ radí paní Žampachová.
Úkryty, které jste pro zvířata vytvořili a nabídli jim je již v dřívějších letech, je pak vhodné na konci zimy zkontrolovat, případně vyčistit od starého hnízdního materiálu. Mohou se v něm totiž ukrývat vývojová stadia parazitů. Zejména u ptačích budek ale pozor na nečekané nájemníky, třeba plchy anebo zimující netopýry. Ty nerušte. Za pomoc s bydlením se vám zvířata odvděčí například biologickou ochranou vaší zahrady. Sezobnou či uloví kdejakou housenku či slimáky pochutnávající si na vaší úrodě. Čmeláci zas včelám pomohou s opylováním.
Rady, jak vyrobit ptačí budku naleznete zde, domek pro čmeláky a ježky je zase popsán zde.
Foto : Nejčastěji lidé vyvěšují například budky pro špačky, kteří k nám v tuto dobu teprve přilétají. (autor: Michala Jakubův)
Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------