Všechny aktuality

Lov povolen, mrzačení ne!

aktuality

19.04.2017

Druhy lovné zvěře, období lovu a povolené způsoby lovu stanovuje zákon O myslivosti. Jeho porušování je trestné. I přesto se ale najdou tací, kteří se jej nebojí obcházet. Dokládá to nedávný případ upytlačené kuny z Vlašimska.

 

„V pátek 14. dubna jsem vyjížděla k nahlášené zraněné kuně v Radošovicích. Byla vysílená a měla utrženou celou přední nohu. Tu jí nejpravděpodobněji odsekla nastražená past,“ popisuje Martina Žampachová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Zákaz používání takzvaných želez a nášlapných pastí je zakotven hned ve dvou zákonech. A to v zákoně O myslivosti a v zákoně Na ochranu zvířat proti týrání. Dříve se tyto pasti běžně používaly. Zvíře chycené těmito druhy pastí trpí. Některá zvířata si končetinu či ocas sevřený v čelistech pasti odtrhnou anebo ukoušou a utečou. Navíc se do takovýchto pastí mohou chytit i necílové druhy zvířat, anebo dokonce malé děti.

„Zranění kuny byly již staršího data. Rána byla zhnisaná, nekrotická a zapáchala. Při odchytu byla kuna krotká vysílením. Po nakrmení ožila a ve strachu a bolesti kousala po předmětech v jejím okolí. Do druhého dne bohužel uhynula na otravu krve,“ dodává paní Žampachová.

Mezi zakázané způsoby lovu patří dále například používání ok, lepu, jestřábích košů, jedovatých návnad, luků a samostřílů, oslnění světlem či zrcadlem a nepovolenými druhy zbraní či některými jejich doplňky.

„Nejčastěji řešíme postřelení chráněných druhů zvířat a labutí. Čelisťové pasti a jedovaté návnady pytláci líčí především na vydry, kuny a lišky. Občas v nich však končí také dravci, ježci anebo psi. Při podezření na pytláctví vše dokumentujeme a podáváme podnět k prošetření na Policii ČR. Tento postup radíme i lidem, kteří na nelegální případy lovu narazí,“ sděluje mladá ochranářka.

 

Ilustrační foto : Jestřábí koš a železa, pasti řazené k zakázaným způsobům lovu. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------