Gymnasisti si zpestřili výuku biologie
14.09.2017
Co mají společného studenti vlašimského Gymnázia s poštolkou obecnou? Zřejmě se o ní už někdy učili v hodině přírodopisu. Výuka v lavicích ale jistě nebyla tak zajímavá jako vypouštění vyléčené živé poštolky, kterého se mohli zúčastnit ve čtvrtek 14. září. Aneb školou hrou k lásce k přírodě.
„Již několik let se k vypouštění vyléčených zvířat snažíme zvát veřejnost, aby se tímto způsobem lidé dozvěděli více o tom, jak člověk zasahuje do života divokých zvířat. Díky nevšednímu zážitku se zvířetem se mohou z jeho příběhu mnohému přiučit,“ popisuje Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.
Nedávno se tak žáci dvou tříd prvního stupně Gymnázia Vlašim doprovázeni přímo paní ředitelkou RNDr. Věrou Chroustovou sešli s pracovníky Záchranné stanice na poli za Tescem, aby zpět do přírody navrátili poštolku obecnou.
Poštolky v přírodě jistě zahlédl již každý z nás. Ať už posedávat na plotu či v keři nedaleko domu, anebo v třepotavém letu nad polem. Jsou u nás poměrně hojným druhem. Loví především drobné hlodavce a jsou tak lidem užitečné. Bohužel jsou však jedním z nejčastějších pacientů záchranných stanic.
„Nejčastěji se staráme o poštolky, rorýse a ježky. Také pak o kosy a netopýry. Tato zvířata se každoročně umisťují na vrcholu našich statistik. Poštolky bývají naražené po střetu s nejrůznějšími překážkami, popálené od elektrického proudu anebo se k nám dostávají vypadlá mláďata, tedy pokud je již nelze vrátit do hnízda,“ říká mladý ochranář.
Právě popálení elektrickým proudem často vede k úhynu dravce, anebo jej lze zachránit amputací postižené končetiny. Popálenina se totiž často rozšiřuje i na zdravou tkáň. Velkou roli v pomoci takto postiženému zvířeti hraje včasný nález a dopravení ke zkušenému veterináři. Vypouštěná poštolka měla velké štěstí.
„Poštolka se u nás léčila měsíc z popáleniny elektrickým proudem po nárazu do elektrické konstrukce,“ zmiňuje Petr Švingr a vypouštění hodnotí takto: „Akce se velice vydařila a mnoho mladých studentů gymnázia bylo velmi nadšeno a všichni se shodli na tom, že z hlediska ekovýchovy se dozvěděli spoustu nových informací.“
Autor: Ing. Michala JakubůvKategorie: Tiskové zprávy
Projekt: EVVO v Záchranné stanici pro živočichy