Všechny aktuality

Hledáte papouška?

aktuality

31.10.2017

Srny, ježci, netopýři, poštolky, rorýsi, sýkory, … Předně pro tyto pacienty, tedy zástupce naší divoké fauny, jsou zřízeny zvířecí záchranné stanice. Občas se k rukám jejich ošetřovatelů ale dostane také cizokrajný uprchlík ze zajetí. Ve Vlašimi tak aktuálně pečují o pestrobarevného Australana, barnarda límcového.

 

„Ve středu minulý týden jsme v prodejně Astra nábytek ve Vlašimi, odchytili papouška druhu barnard límcový. Zatím je v naší záchranné stanici, kde je o něho postaráno. Hledáme majitele,“ popisuje stručně příjem exotického zvířete Petr Švingr, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Barnard límcový patří mezi středně velké papoušky. Má černou hlavu s modrými tvářemi. Krk zdobí výrazný žlutý límec. Také břicho má sytě žluté, kontrastuje s tmavě zelenou hrudí, křídly a ocasem. Letky a dlouhá ocasní pera má modré. Tento krasavec pochází z Austrálie, kde obývá řidčeji zalesněné oblasti a občas zalétá i na ovocné plantáže. Zde hledá melouny, citrusy, hroznové víno a saje nektar z květů.

„Papouška máme u nás v kanceláři, aby měl společnost. Občas se tu proletí. Má rád ovoce a je v docela dobré kondici. Tito papoušci žijí přirozeně v párech nebo malých skupinách, proto hledáme majitele nebo zkušeného chovatele, který by se ho ujal, aby psychicky nestrádal a neprojevilo se to na jeho zdraví,“ upozorňuje Petr Švingr.

Uprchlá exotická zvířata, stejně tak jako domácí zvířata, mají svého majitele. Nálezce těchto zvířat by tak nález měl neprodleně nahlásit na místně příslušný obecní úřad, případně městskou policii a ti by měli nález vyhlásit, aby se mohl o zvíře přihlásit původní majitel. Pokud ten tak neučiní do dvou měsíců, pak zvíře propadá do majetku této obce či případně do majetku nálezce, který projeví zájem dané zvíře si ponechat. Pokud je zvíře svěřeno do péče útulku, pak se dvouměsíční lhůta prodlužuje na čtyři měsíce.

„Měli jsme ve stanici již koťata, andulky, korelu, anebo třeba leguána či exotické želvy. Vždy ale v těchto případech figurujeme jako dočasné řešení a kontaktujeme příslušné úřady, pod které problematika ztracených zvířat spadá,“ dodává pan Švingr.

Záchranná stanice je primárně zaměřena na péči o divoká zvířata. Nalezeného exota se její ošetřovatelé ujímají, pouze když není zbytí, aby zvíře netrpělo. Nález pak oznamují příslušné obci a také se snaží o to, aby se, jak jí zákon ukládá, ujala péče anebo na ni alespoň finančně přispěla. Zvláště v chladných měsících roku totiž cizokrajná zvířata ve volné přírodě trpí a po odchytu potřebují často i nákladnou a dlouhodobou veterinární péči. Její úhrada by neziskovým stanicím fungujícím díky darům sponzorů ubírala finanční prostředky důležité pro péči o pacienty bez majitele, tedy o zvířata divoká.

„Pokud někdo papouška postrádáte nebo by si ho rád osvojil, kontaktujte nás pomocí pohotovostního telefonu 777 800 460 nebo na e-mail stanice@csop.cz,“ vyzývá mladý ochranář.

 

Foto : Nalezený papoušek barnard límcový. (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim)

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: ------