Ekorada na duben: Co oči nevidí, jednou nás zabolí
17.04.2013
„Když je na okraji obce nějaký vhodný dolík, přijde tam člověk z obecního úřadu a zatluče do země ceduli s nápisem skládka zakázána. A na to místo pak občané, zejména v noci, odhazují děravé hrnce, proležené matrace, dráty...“ píše Zdeněk Svěrák ve své pohádce Radovanovy radovánky. Je v tom humor, nadsázka i hluboká zkušenost se tím, jak to na světě chodí.
Někteří se nad tím pozastavují, jiným je to jedno a ještě jiní si toho ani nevšimnou.
Posledních pár desetiletí se zněkolikanásobuje produkce ledasčeho – automobilů, spotřební elektroniky, obalů, textilu...a spousty dalšího. Drtivá většina věcí, které používáme, má krátkou (a čím dál kratší) životnost a mění v odpad. Vzrůstá v něm podíl těžko rozložitelných materiálů (zejm. plastů) a vedle vzrůstajících nároků a počtu lidí je i toto významný důvod, proč je odpadů kolem nás stále více a jsou stále více vidět. Víte, jak dlouho trvá než se odhozený odpadek v přírodě rozloží?V závislosti na materiálu a vlastnostech prostředí to je například pro ohryzek jablka 7-20 dní, list papíru 2-5 měsíců, plechovka 5-15 let, krabice od mléka 6-10 let, cigaretový vajgl s filtrem10-20 let, igelitová taška 20-30 let, sklo odhadem 3000 let a polystyren mnoho tisíc let.
Volně pohozené odpady pak způsobují znečištění vod, půdy a ovzduší toxickými látkami, dlouhou a bolestivou smrt živočichů, kteří je omylem požírají či v nich uváznou nebo se o ně zraní, mění chemismus půdy a tím i druhovou skladbu ekosystémů, ohrožují či přímo poškozují zdraví lidí a nakonec způsobují i ono pohledové poškození krajiny.
Dá se hromadění odpadů ve volné krajině nějak řešit? Ovšem. Nestačí si však jen stěžovat a v duchu si říkat „já to nebyl“.
Rady pro eko – logické řešení problému odpadů ve volné krajině:
1. Buďme všímaví ke svému okolí, upozorněme na tento problém obecní úřad i vlastníky postižených pozemků.
2. Ne jen na vycházkách do přírody platí „odpadkové pravidlo“: co jsem si přinesl, to si také odnesu.
3. Udržujte svůj pozemek uklizený, nečekejte, až za vás odpadky odnese vítr. Kvůli větru i zvědavým živočichům zabezpečte své popelnice, nenechávejte odpad např. v sáčcích mimo ně.
4. Víte-li o větším množství odpadků (černé skládce) nahlaste to na adrese www.zmapujto.cz, seznamte se s těmito stránkami. Oznamte to též na obecním úřadě a vyžadujte aktivní přístup k řešení situace.
5. Zvednout a uklidit odpadek, který vyhodil někdo jiný je ctnost, nikoliv ostuda. Nestyďme se za to. Znáte stránky www.jozevec.cz ?
6. Nevíte, jak se zbavit věci, která ještě může sloužit jiným? Seznamte se s webem www.nevyhazujto.cz
7. I textil „z druhé ruky“ může být někomu potřebný, využijte sběrných kontejnerů na textil ve vaší obci nebo se zeptejte na obecním úřadě kdy a kde textil odevzdat.
8. Cigaretové nedopalky jsou samozřejmě také odpad. Jste-li kuřák, mělo by pro vás být dobrým zvykem důkladné uhašení nedopalku a vhození do koše či popelníku místo nedbalého odhození na zem. Ohleduplnost k lidem, které obtěžuje cigaretový kouř i k životnímu prostředí je věc vaší cti a slušnosti.
9. Školy, obecní úřady i podniky se mohou zapojit do programu CleanUp the World (podrobnosti na webu) či samostatně zorganizovat úklid v obci a okolí, zejména po zimě. Dávají tím zároveň veřejnosti najevo, že si váží životního prostředí a nepřímo tím ovlivňují i chování jiných.
Ekorady jsou finančně podpořeny Evropským sociálním fondem v rámci projeketu Čtyři blaničtí rytíři aneb vzdělávání obyvatel Podblanicka k trvalé udržitelnosti.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: