Všechny aktuality

Ekorada na březen: pošlete je znovu do kola (2. díl)

aktuality

18.03.2013

Jednorázové baterie (tzv. primární zdroje energie – po vyrobení poskytují elektřinu) poskytují elektřinu velmi drahou: 1 kWh z běžné tužkové jednorázové baterie (1,5 V, 2700 mAh) vyjde okolo 800,- Kč. Mnohé obsahují škodlivé látky a je nutné je likvidovat odděleně od ostatního domovního odpadu. Jednorázové baterie jsou pak oprávněné opravdu jen výjimečně. Akumulátory (nabíjecí, tzv. sekundární zdroje elektřiny - musí se nejprve nabít, aby poskytovaly elektřinu) poskytují elektřinu o dost levněji než jednorázové, přesto však značně dražší než je elektřina z rozvodné sítě. Zátěž životního prostředí spojená s jejich provozem je nižší úměrně k množství jejich nabíjecím cyklům.
Nejvhodnější pro domácí použití mohou být alkalické akumulátory (např. do svítilny, hraček aj.), které lze nabíjet i po jejich částečném vybití a nesnižuje se tak jejich kapacita (nemají paměťový efekt). Je však potřeba k nim mít odpovídající typ nabíječky. Dříve hojně používané nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory by se naopak měli před nabíjením úplně vybít a rovněž skladovat ve vybitém stavu. Nikl-kadmiové akumulátory je nutné třídit jako nebezpečný odpad, neboť obsahují toxické kadmium. To samé platí o akumulátorech z automobilů, jelikož obsahují olovo a též „knoflíkových“ článcích (např. baterie do hodinek), které obsahují rtuť. Tyto baterie tedy nelze ukládat na skládkách. Akumulátory jsou jistě horší alternativou, než rozvodná síť, při správném zacházení však jsou mnohem lepší, než baterie jednorázové.
Samozřejmě však platí, že ekonomicky i ekologicky nejvýhodnější je elektřina ušetřená a tak bychom se měli především snažit systematicky udržovat počet elektrospotřebičů na co nejnižším počtu těch skutečně nezbytných.
Školy, obecní úřady a jiné veřejné instituce se mohou bezplatně zapojit do kolektivního systému sběru baterií a akumulátorů a zřídit sběrný box pro veřejnost, který umístí na viditelném frekventovaném místě. Dávají tím zároveň veřejnosti najevo, že si váží životního prostředí a nepřímo tím ovlivňují i chování jiných.

Rady pro eko – logické nakládání s bateriemi a akumulátory:
1. Dobře rozmyslete samotný nákup elektrospotřebiče na baterie. V některých případech může být dostatečnou náhradou zařízení na ruční, solární či jiný pohon, čímž méně zatížíte životní prostředí i vaši peněženku z pohledu nákladů na provoz.
2. Baterie nakupujte bezprostředně před použitím, nikoliv do zásoby.
3. Používejte přednostně tzv. „nabíjecí“ baterie, nepoužívejte baterie z rtuti a olova.
4. Opotřebované akumulátory (např. od elektrického nářadí), které již nevyhovují svými parametry odevzdejte na repasování. Nebojte se také rovněž používat repasované (recyklované) akumulátory, kvalitou jsou srovnatelné s originály, jsou levnější a mají menší dopad na životní prostředí.
5. Použité baterie odevzdávejte ve sběrném dvoře, při mobilním sběru nebezpečného odpadu, do speciálních boxů umístěných tam, kde jste si baterie zakoupili a dále také na veřejných místech – na úřadech, ve školách apod.
6. Veřejné instituce (úřady, školy aj.) se stejně jako firmy mohou bezplatně zapojit do jednoduchého systému sběru a recyklace baterií či akumulátorů na adresách www. ecobat.cz a www. remabattery.cz, (kolektivní systémy pro sběr baterií a akumulátorů).
7. Jednoduchý návod pro výběr spotřebitelských baterií získáte po zadání tohoto hesla do internetového vyhledávače.

Článek byl napsán s využitím informací sítě ekologických poraden STEP.

Ekorady jsou finančně podpořeny Evropským sociálním fondem v rámci projeketu Čtyři blaničtí rytíři aneb vzdělávání obyvatel Podblanicka k trvalé udržitelnosti.

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: