Kde spávají žáby?
15.03.2013
Konec zimního období přinesl pracovníkům Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi další zajímavý případ. V pozdním odpoledni ve středu 27.2.2013 zazvonil pohotovostní telefon a volající prosil o radu. Při odsávání vody ze zatopené výtahové šachty narazil na skupinku pětadvaceti žab. Co dělat s takovýmito nájemníky, když venku ještě mrzne?
Žáby si šachtu na podzim vybraly jako vhodné zimoviště. To nyní muselo být rekonstruováno a tak se žabky ocitly v pasti. Ošetřovatelé stanice nálezce instruovali k odchytu žab do bedny s vlhkým substrátem a následně vyjeli k místu nálezu, do Načeradce, kde na ně čekalo pětadvacet jedinců ropuchy obecné. Ošetřovatelé si je převzali a odvezli do Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi. Žabky naštěstí nebyly zraněné ani vyhublé. Bylo jim tedy vytvořeno umělé zimoviště a nyní mohou bezpečně čekat na jaro.
„Klasickým místem pro zimování ropuchy obecné jsou různé podzemní prostory, šachty, jeskyně a podobné útvary. Tam kde je v těchto lokalitách voda, zůstávají žáby aktivní přes celou zimu.“, říká Jakub Hromas, pracovník Záchranné stanice a pokračuje: „Ve stanici jsme museli vyřešit co s nimi. Na vypuštění bylo ještě příliš brzy a žáby by umrzly. Nakonec jsme tedy přistoupili k umělému zimování. Jedince jsme rozdělili na dvě skupiny, podle velikosti. Každá skupina byla umístěna do velké nádoby vyplněné vlhkým substrátem s dřevěnou štěpkou, mechem a zbytky stromové kůry. Nádoby byly umístěny do budovy s vrtem, kde se teplota při mrazivých dnech pohybuje jen lehce pod nulou. Až bude příhodné počasí, všechny jedince opět vypustíme do přírody.“.
Tyto žabky měly štěstí a díky uvědomělému nálezci, který zavolal do záchranné stanice pro živočichy, se je podařilo zachránit. Samostatnou kapitolou je však samotná ochrana lokalit sloužících obojživelníkům k zimování.
„Výtahová šachta nemohla být zachována ve stavu, kde by mohli obojživelníci i nadále zimovat a takovýchto případů s růstem urbanizace přibývá. Velmi důležitá je tedy ochrana přirozených zimovišť. Zánik třebas jen jednoho většího zimoviště může ohrozit přežití celé populace obojživelníků.“, říká Michala Musilová, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy a pokračuje: „Na místech, kde přirozená zimoviště chybí, nebo jich je málo, lze vytvořit i příhodná umělá zimoviště.“
Nejen ve sklepích se však můžete s obojživelníky setkat. Za nedlouho je můžete snadno potkat například na silnici. „Se vzrůstající venkovní teplotou se blíží období probouzení a jarního tahu obojživelníků na rozmnožiště. V některých lokalitách tah probíhá velmi masivně a na přelomu března a dubna tak můžete na krátkém úseku cesty potkat zaráz hned několik stovek jedinců, především zvláště chráněné ropuchy obecné.“, uvádí Jakub Hromas.
Pracovníci záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim již několik let zabezpečují osm lokalit, kde se migrační trasy obojživelníků kříží se silničními komunikacemi. Staví zábrany a žabky pomocí dobrovolníků přes silnici bezpečně přenáší. Takto nebezpečných úseků silnic je však více a ne každou lze zabezpečit. Jezděte proto prosím opatrně. Obojživelníků v přírodě ubývá a zasluhují si ochranu.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: