Je na čase vyvěsit ptačí budky
19.02.2013
Do příchodu jara sice zbývá asi ještě měsíc, ale právě toto období je nejvhodnější pro vyvěšení ptačích budek na zahradu, do sadu nebo i na světlinu v lese. Asi si říkáte proč už nyní, ale odpověď je jednoduchá. Ptáci již cítí příchod jara a tak začínají spolu s každodenním sháněním potravy okukovat vhodná místa pro zahnízdění. Zvláště se to dá pozorovat a také i využít v místech, kde probíhá zimní přikrmování na krmítku.
Existuje celá řada typů budek. Každá má své parametry a podle toho můžeme očekávat druhy ptáků, které v nich začnou hnízdit. Nejčastěji se můžeme setkat s tzv. sýkorníky s různě velkými vletovými otvory. Tzv. malý sýkorník, s vletovým otvorem o průměru 28 mm, je určen malým druhům sýkor jako jsou modřinky, uhelníčci a parukářky. Jejich výhodou je, že tyto budky nemohou osídlit větší sýkory a nevzniká tak o ně konkurenční boj. Pro větší sýkory (koňadru, babku a sýkoru lužní) jsou určeny sýkorníky s vletovým otvorem 32 – 34 mm. V těchto sýkornících zahnízdí i rehek, vrabec nebo brhlík.
Dalším z typů budek, které můžeme na zahradě nebo v sadě vyvěsit, může být špačkovník, speciální budka pro lejsky či polobudky – rehkovníky. Ty nemají klasicky kulatý vletový otvor ale tvoří jej do třetiny až poloviny otevřená přední stěna. Budku si je možné vlastnoručně vyrobit nebo zakoupit ve specializované prodejně a poté už ji jen vhodně vyvěsit.
Je potřeba mít na paměti, že není třeba celou zahradu či sad přeplnit budkami, stačí jich jen pár, protože řada ptáků má teritoriální chování a budou své sousedy vyhánět. Například, pokud vyvěšujeme sýkorníky na lesních světlinách, stačí vyvěsit jen 2 budky na plochu jednoho hektaru. Budku vyvěsíme ve výšce mezi 2 až 4 metry nad zemí s orientací vletového otvoru k jihu. Je potřeba umístit je tak, aby se do ní nemohl dostat nějaký predátor (kočka, kuna či jiní ptáci). Neumísťujte je tedy v blízkosti větví a na zvlášť nápadná místa. Proti predátorům se dají využít i opatření jako kování kolem vletového otvoru nebo zdvojený vletový otvor.
Důležitou součástí péče o budky je i pravidelná kontrola a údržba, včetně odstraňování starých hnízd po hnízdní sezóně. Pokud se budeme o budky řádně starat, odměnou nám bude zahrada plná barevných švitořících ptáčat, která pomohou i v boji proti škůdcům na zahradě.
Více informací o ptačích budkách je možné získat na webových stránkách www.csopvlasim.cz a samotné ptačí budky je možné zakoupit v Ekoobchůdku v Podblanickém ekocentru Českého svazu ochránců přírody Vlašim.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: