Do vlašimské záchranné stanice pro živočichy přijali první mládě
5.02.2013
Jaro je ještě daleko a přesto v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim pečují již o první letošní přijaté mládě. Je jím sotva třídenní zajíc polní, kterého přinesl pes.
„Zajíčků narozených již v únoru nebývá mnoho, ale není to výjimečné. Rodí se v pokročilém stádiu vývoje. Jsou již osrstění, vidí, slyší a jsou schopní termoregulace,“ uvádí Michala Musilová z vlašimské záchranné stanice. „Silná mláďata jsou schopná v pořádku přečkat i mrazy,“ pokračuje Musilová.
Mláďata zajíců jsou matkou přirozeně odkládána a společně bývají jen po krátkou dobu kojení. Lidé je tak často mylně považují za osiřelá a z přírody je odnáší. A obavy o zajíčky mívají často i v případě, najdou-li je ve sněhu. Ošetřovatel Petr Vach ale uvádí: „Umělý odchov zajíčků není snadný a ne vždy se podaří. Proto by si lidé měli před odchytem mláděte nejdříve dobře promyslet, zda jejich pomoc opravdu potřebuje. Když si neví rady, mohou zavolat k nám do záchranné stanice, a my jim dle konkrétní situace poradíme, jak se správně zachovat.“
Dalším nebezpečím pro malé zajíčky jsou toulavé kočky a volně pobíhající psi. Jeden našel i toho „vlašimského“. Naštěstí ho nepokousal. Zajíček váží zatím pouze 108g a jeho ošetřovatelé jej teprve postupně navykají na náhražku mateřského mléka. Pokud se jej však podaří odchovat, vrátí se možná ještě na jaře zpět do přírody.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: