Probuzení zimní spáči
6.12.2012
Po mírném podzimu se ohlásila zima. Řada zvířat již v přírodě usnula zimním spánkem. Jen v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim žádné nespí. Pečují zde o malá pozdní ježčí mláďata a probuzené netopýry.
„Zatímco ježci v tuto dobu už většinou hibernují, u nás nalezená nedorostlá podzimní ježčí mláďata stále ještě aktivují. Staráme se o ně v mírně vytápěné budově, kde se je snažíme vykrmit. Teprve až dosáhnou hmotnosti více jak 500g, přeneseme je do prostor vhodných k zimování.“ Uvádí Michala Musilová ze Záchranné stanice ve Vlašimi a dodává: „Zpět do přírody budeme moci ježky vypustit až na jaře.“
Kromě ježků zde mají ale také například netopýry. Ti se musí denně ručně dokrmovat a postupně se navykat na krmení z misky. „Přijali jsme nyní hned tři netopýry probuzené z hibernace. Jeden byl nalezen v chatě, kde jej probudilo oteplení vytápěním, další dva zas byli nalezeni na dvou různých lokalitách při řezání palivového dřeva. Právě zpracovávání větších rázů dřeva, hromad větví anebo likvidace starého listí může ohrozit „zimní spáče“ „ , pokračuje pracovnice stanice. Lidé si tyto práce nechávají na zimu a v chladném období nelze probuzená zvířata jen tak vypustit. Zvláště, došlo-li ke zničení zimoviště. Hledání nového úkrytu není snadné a v mrazu by zvířata zahynula. Některé netopýry ohrožuje například i kácení starých stromů. V jejich dutinách mohou zimovat celé netopýří kolonie.
„Pokud na chatě, v rázu dřeva, při kácení anebo jen tak venku při procházce naleznete v mrazivém počasí zvířata, která by měla již dávno spát, volejte na pohotovostní telefon Záchranné stanice, 777 800 460. Dle situace Vám poradíme, co se zvířetem dělat a v případě potřeby je převezmeme do naší péče.“ Doporučuje dále Musilová. Při zpracovávání paliva a úklidu zahrad byste měli s možností výskytu těchto živočichů počítat a vše dělat opatrně, aby jste je případně nezranili. Hromady listí před škrtnutím sirkou například vždy opatrně přeházejte.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: