Ekorada na listopad: Šťastné a šetrné!
15.11.2012
Ve snaze potěšit své blízké se často stavíme do fronty na zboží, o které bychom jinak ani pohledem nezavadili. „Co mu (jí) tak koupit? Co by mu (jí) tak udělalo radost? Aby to nebylo moc drahé (ani moc levné)...co je vlastně letos v módě...“. Znáte takovou situaci?
Jak snadno jsme se nechali vmanipulovat obchodníky do situace, kdy potěšit někoho blízkého = koupit mu nějaké zboží. A jelikož všichni máme potřebu dělat svým blízkým radost, stal se z tohoto bohulibého puzení nevyčerpatelný zdroj zisků prodavačů nejrůznějšího a často také nejzbytečnějšího zboží. Už si neklademe otázku jak toho druhého potěšit, ale co mu koupit.
A jak to souvisí s eko – logikou ? S každým nákupem výrobku dáváme jasný signál pro vznik dalších. Každý výrobek při svém vzniku spotřebovává energie a přírodní zdroje surovin, kterých na planetě poměrně rychle přestává být dostatek. Další energii a suroviny spotřebuje obal, doprava a distribuce. Připočítejme, že např. elektrické spotřebiče po celý svůj život spotřebovávají elektřinu. Tím to však nekončí. Jednou výrobek doslouží (a bývá to v čím dál kratší době). Stane se odpadem, který se bude převážet, skladovat, spalovat či recyklovat a k tomu všemu je potřeba další energie i spotřeba surovin (např. ropa). Stálo to celé za to?
Životní cyklus výrobku, který jsme si právě popsali, za sebou zanechá tzv. ekologickou stopu. Ta také v podstatě vyjadřuje, kolik produktivní plochy Země je zapotřebí k uspokojování našich potřeb. V souhrnu dnes převyšuje ekologická stopa lidstva možnosti planety. Máte zájem s tím něco dělat?
Rady pro eko – logický přístup :
1. Užívejte si život energeticky i materiálově nenáročným způsobem – sport, četba, kultura, společenský život a podobné aktivity ještě nikomu neublížily, rozhodně vás obohatí.
2. Nenakupujte zboží, které pro vás či vaše blízké nemá zřetelný význam. Ušetříte tak nejen svoji peněženku, ale i cenné přírodní zdroje a kdo ví, co ještě dalšího...
3. Spočítejte si svoji ekologickou stopu na adrese www.ekostopa.cz a nechte se inspirovat náměty pro její snížení.
4. Dávejte přednost výrobkům s nimiž souvisí minimální množství spotřeby energie a surovin a také odpadu a toxických látek.
5. Dávejte přednost výrobkům z biologicky rozložitelných materiálů (dřevo, papír, potraviny...).
6. Řešením, jak někoho smysluplně podarovat může být i pomocí tzv. dárkových poukazů – dotyčný si má možnost dárek vybrat sám.
7. Nezapomínejte, že obaly dárků, vánoční stromky i přidušení kapři v kádích nabízí příležitost pro vaše ekologicky příznivé jednání. Vybírejte s rozmyslem vždy tu šetrnější možnost.
8. Opravdu „darovat“, je velká věc. Nezapomínejme, že s námi žije mimo rodinné příslušníky mnoho lidí, kteří zažívají skutečnou nouzi, a rovněž různé charitativní organizace či projekty na záchranu přírodních a kulturních hodnot uvítají vaši pomoc nebo peněžní dar. Nechte se inspirovat např. na stránkách http://www.skutecnydarek.cz/ , http://www.greenlungs.net/ , www.mistoproprirodu.cz/ aj.
9. Nenechte si ze života (ani před Vánoci) udělat honbu za nákupy. Nebojte se „nepodlehnout“ a zařídit si jej v poklidu po svém – raději být než mít.
Ekorady jsou finančně podporovány Evroským sociálním fondem a státáním rozpočtem ČR v rámci projektu OP VK Čtyři blaničtí rytíři aneb vzdělávání obyvatel Podblanicka k trvalé udržitelnosti.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: