Všechny aktuality

Ekorada na říjen: Vyrábějme teplo čistě, šetřeme jím a naučme se jej využívat

aktuality

19.10.2012

Kotle, kamna a jiné zdroje tepla patří v ČR hned po automobilech za největší zdroj znečištění. Leckde na venkově je čistota ovzduší v zimním období stejná či horší než v průmyslových oblastech. Už z podstaty každé spalování produkuje oxidy uhlíku, což jsou skleníkové plyny zodpovědné za změny klimatu a v případě pevných paliv produkujeme rovněž větší či menší množství pevných částic. Mimo zemní plyn a čisté suché dřevo pak každé jiné palivo svým hořením produkuje navíc řadu zplodin, z nichž většina je pro člověka a životní prostředí jedovatá. Na jedy ve vzduchu jsou citlivější děti, těhotné ženy, starší osoby a lidé trpící respiračním onemocněním, obecně je však vstřebává každý. Pálením čehokoliv, co není uznané palivo, tedy závažně škodíte sobě i svému okolí.
Dříve převládalo na venkově vytápění uhlím a většími poleny dřeva, kotelny se stavěly odděleně od provozu domácnosti, čímž však množství tepla přišlo vniveč. Topení uhlím dnes přestává být ekonomicky i ekologicky únosné. Vhodná topidla na plyn, pelety, kusové dřevo (aj.) je výhodné umístit přímo do interiéru. To umožňuje jejich víceúčelové využití. Jedno topidlo tak (kromě estetického přínosu) může být použito pro ohřev vody do otopné soustavy, vaření, sušení oděvů či ovoce aj. V neposlední řadě také může odvádět nadměrnou vzdušnou vlhkost, se kterou bývá ve starších domech v zimním období často problém.

Rady pro eko – logický přístup k vytápění :
1. Výroba tepla v domácnosti představuje finančně i ekologicky nejnáročnější položku v jejím provozu. Věnujme mu proto odpovídající pozornost. Při stavbě domu i při provozu starší domácnosti se vyplatí konzultace s odborníky. Zdarma můžete konzultovat např. v ekoporadnách či poradně i - EKIS.
2. Odpad není palivo, patří do popelnice a ne do kamen.
3. Levnější, zdravější a eko – logické je udržovat v domácnosti obecně nižší teplotu. Vždy je lepší raději obléci svetr, než zvyšovat teplotu v celém domě. Některé části (chodby, síně) není nutné vytápět vůbec, teplo sem proniká z okolních místností. Snížením teploty v domácnosti o 1 oC lze ušetřit přibližně 6 % nákladů.
4. Elektrické spotřebiče (PC, žehlička aj.) i lidé a domácí zvířata vytváří značné množství tepla, které je vhodné využít ve prospěch domácnosti a ne odvětrávat. Ušetříme tak náklady (i dopady) vytápění.
5. Větrání v domácnosti provádíme vždy krátce a intenzívně, žádná pootevřená okna nad horkými radiátory. U nových domů lze doporučit automaticky řízené větrání s rekuperací tepla.
6. Za radiátory umístíme reflexní hliníkové folie. Lze tak ušetřit až desítky procent tepla.
7. Vždy je výhodnější investovat nejprve do kvalitního zateplení budovy, později do nové otopné soustavy. Raději se snažíme teplo uchovat, než draze a „neekologicky“ vyrábět.


Ekorady jsou finančně podporovány Evroským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci projektu OP VK Čtyři blaničtí rytíři aneb vzdělávání obyvatel Podblanicka k trvalé udržitelnosti.

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: