Všechny aktuality

Ekorada na červenec

aktuality

18.07.2012

Začněme o odpadu z domácností uvažovat. Jinak než dosud.

Z čeho porostou za rok nové rostliny, když ty letošní v podobě úrody odvážíme ze záhonu, co se stane s tunami odpadu, který ročně sypeme do popelnic a odkud se berou desítky tun materiálu na výrobu nových věcí, které za rok spotřebujeme...? Je to prosté, až banální, rozumíme tomu a přece si s tím nedokážeme poradit!
Zatímco pouze 15 % užívaných surovin pochází z obnovitelných zdrojů, 50 – 70 % materiálu končí po našem použití jako odpad a z naší pomyslné popelnice je materiálově opětovně využito ne více než 20 %. Např. za 2,3 kg těžkým notebookem se skrývá spotřeba 9 tun surovin! Kapacitu planety dnes převyšujeme nejen počtem lidí, ale i jejich nároky. V tomto ohledu nás i naše děti čeká nelehká budoucnost. Podstatně by nám při tom pomohlo, kdybychom se naučili jednat hospodárně se zdroji i s energií. Je nezbytné udržet v chodu koloběh látek, které využíváme. Namísto toho však většinou vytváříme řetězec: na jednom místě odčerpáváme zdroje a na druhém produkujeme dále nevyužívaný odpad. To, co platí v planetárním měřítku se dá dobře poznat v malém systému, který dobře známe – v naší domácnosti či na zahrádce.
Osobně se pokaždé před pořízením nové věci vážně rozmýšlím, zda ji opravdu potřebuji, jaké okolnosti provázely její vznik a též co se s ní stane, až mi doslouží. Důsledek: Popelnici se směsným odpadem vyvážím maximálně jednou do měsíce. Po krátkém čase přivykání mě toto jednání prakticky nijak nezatěžuje. Nespornou nevýhodou ale zůstává, že tradičně vedené obce toto jednání nijak nezohledňují - úsporně jednající domácnost tak platí za odvoz popelnic stejně jako ta „plýtvavá“. V pokrokových obcích jsou lidé motivováni ke snižování produkce odpadů a k důsledné separaci finančně, ale i jinak (např. svoz bioodpadu, lepší dostupnost separačních míst apod.).
Běžná skladba obsahu popelnice, aneb kolik surovin, energie a bohatství vyhazujeme:
kuchyňský a zahradní odpad 30-40 %, papír 18 %, plasty 14 %, sklo 8 %, textil 4 %, kovy 4 %, nebezpečný odpad 0,5 %, ostatní přibližně 15 %.
(Pozn.: jde o průměrné hodnoty v ČR lišící se podle životního stylu člověka).

Pravidla hospodárného (eko - logického) zacházení s odpady:
1. Kupujte nové zboží jen pokud je opravdu potřebujete. Potom ať je co nejméně baleno, přednostně do recyklovatelných obalů.
2. Vyhýbejte se výrobkům „na jedno použití“ a také také těm obtížně opravitelným. Přednostně pořizujte zboží vyrobené z obnovitelných zdrojů, recyklovatelných surovin a nejlépe tuzemské.
3. U každého „odpadu“ uvažujte, k čemu jej dál využít.
4. Důsledně separujte odpad. Papír, sklo, plast a bioodpad jsou důležité suroviny, které by neměly končit na smetišti. To samé platí pro kovy, textil aj.

Produkce a hospodaření s odpady je právem považováno za ukazatel vyspělosti společnosti, a rovněž také ukazatelem udržitelnosti její další existence. V rámci eko-logiky zde není nutné psát více – stačí se vrátit k nadpisu tohoto článku.
 

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: