Neobvyklé terárium – rosničky v PET lahvi
3.08.2012
Pracovníci záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim jsou zvyklí, že jsou čas od času přivoláni k neobvykle zraněnému či uvězněnému živočichovi, který potřebuje jejich pomoc.
Petr Vach, pracovník vlašimské záchranné stanice říká, „zachraňovali jsme kdysi puštíka z komína nebo jezevce ze studniční skruže, ale takovýto případ jsme tu ještě neměli.“ Na mysli tím má rosničky zelené, silně ohrožené žáby naší přírody, které byly do této záchranné stanice dovezeny až z jihočeských Netolic.
„Rosničky byly doslova nacpané v PET lahvi spolu se zahnívající trávou a byly značně vyhublé,“ říká dále Petr Vach a pokračuje „přesné důvody, proč byly v PET lahvi uvězněné nevím, ale lze se domnívat, že celé to mohlo sloužit dětem jako terárium. Naštěstí ale víme o vhodných biotopech, a tak jsme okamžitě těchto 6 značně vyhublých žabek osvobodili a vypustili zpět do přírody.“
Obojživelníci z řádu žab patří mezi naše zvláště chráněné živočichy, jsou to predátoři velkého množství lidských škůdců a sami slouží jako potrava některým ptákům a savcům. Proto vyžadují lidskou ochranu. Záchranná stanice pro živočichy ČSOP Vlašim přemísťuje přes komunikace každoročně tisíce žab při jejich jarním tahu za rozmnožováním. K jejich ochraně může přispět ale i každý individuálně, a to třeba tím, že bude jezdit pomaleji v místech, kde tyto tahy probíhají, nebo kde se žáby po dešti vyhřívají.
Další možností je tvorba vhodných biotopů, jako jsou tůně nebo jezírka. Na paměti by ale každý měl mít, že je nutnost, aby se mohli dostat tito obojživelníci zpět z vody na břeh, což je třeba velký problém u betonových požárních nádrží v řadě vesnic v naší republice. Betonové stěny jsou pro žáby nepřekonatelné a tyto nádrže jsou pak jejich smrtelnou pastí. To přitom platí také pro bazény a různé nádrže v zahradách. Mnohdy přitom stačí ke břehu bazénu upoutat dřevěnou desku, tak aby jedna její část volně plavala na hladině. Žabkám a nejen jim poslouží jako rampa k výstupu.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: