Kurz terénní přírodovědy se vydařil
5.08.2012
Na přelomu července a srpna se do Podblanického ekocentra do Vlašimi sjeli učitelé a další zájemci o přírodu, aby se zde zúčastnili kurzu terénní přírodovědy a environmentální výchovy „Nebojme se s dětmi do lesa.“
Letos přijelo 23 účastníků. Převahu měli pedagogové, ale mezi účastníky nechyběly i děti.
Pestrý a různorodý program byl připraven ve spolupráci se Správou CHKO Blaník a ČZU v Praze a tematicky byl zaměřen na les.
Úvodní den patřil zejména mykologii. Spolu s mykologem Jaroslavem Malým jsme se po teoretickém úvodu, kdy jsme se dozvěděli řadu zajímavých informací a také ochutnali houbový likér, vydali sbírat a určovat houby do vlašimského parku.
Seznámení s projektem Lesní poklady a instruktáž ke stejnojmenné geocachingové hře předznamenaly program následujícího dne, kdy si účastníci ve skupinkách vyzkoušeli hledání keší na Blaníku a v okolí. Poté ještě následovala entomologická exkurze u Býkovických rybníků.
Celodenní přírodovědná exkurze na Černokostelecko představila různé typy lesa, zejména z
hlediska intenzity a způsobu využíváni. Zahrnovala návštěvu rezervací Ve Studeném u Sázavy a Voděradské bučiny, kulturni les na místě zaniklé středověké vesnice Aldašín a návštěvu obory na černou zvěř, lesní a okrasnou školku Školního lesního podniku v Kostelci, arboretum Truba - Hošť.
Tradiční čtvrteční vodácké putování, tentokrát v úseku ze Sázavy do Čerčan, připomnělo zaniklé řemeslo vorařů a voroplavbu v Posázaví.
Účastníci se vraceli domů unavení, ale spokojení a odváželi si vlastnoručně vyrobený suvenýr - drátěný stromek, který jim bude připomínat dny strávené ve Vlašimi.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: