Setkání s automobilem nebo zemědělskou technikou nekončí pro živočichy zpravidla dobře
9.08.2012
Asi 10 % pacientů záchranných stanic tvoří zvířata poraněná v důsledku srážky s automobilem nebo od zemědělské techniky. Nyní, v období žní nebezpečí ještě vzrůstá.
„Při svozu obilnin z polí se na silnice usypávají drobné obilky, které lákají mnoho živočichů. Řada druhů ptáků silnice využívá jako krmítko, hodující hlodavci lákají dravce, sovy, kuny a další predátory. Zvláště pak tam, kde jsou strniště po sklizni ihned zaorávána se stává, že se živočichové stahují k silnicím a nemohou sbírat přímo na poli,“ říká Michala Musilová ze Záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi a pokračuje, „technika pracující na poli může vyplašit i další zvěř jako jsou zajíci a srny. Ty pak zmateně vbíhají rovnou pod kola a mohou tak způsobit vážné dopravní nehody. Přeběhne-li před vámi přes silnici srna, je velmi pravděpodobné, že za ní v krátkém sledu poběží další. Zmatení zajíci mnohdy před autem i několik desítek metrů kličkují než ze silnice vybočí. Nebezpečí srážky se dále zvyšuje v noci, kdy jsou zvířata oslněna silnými světly.“
Zvířata, která srážku s automobilem přežijí, mnohdy mívají velmi vážná zranění. Otřesy mozku, zlomeniny, vnitřní krvácení a poranění vnitřních orgánů. Jejich léčba nebývá snadná a ne vždy úspěšná.
„Ne vždy se dá srážce zabránit, ale budete-li za volantem obezřetnější, možnost střetu se zvířetem budete předpokládat a budete se snažit jezdit pomaleji, můžete toto riziko alespoň výrazně snížit“, dodává Michala Musilová.
Podobná situace je i u zemědělské techniky, která se pohybuje na orné půdě a loukách. Při zemědělských pracích je důležité dodržovat tzv. správnou zemědělskou praxi, která spočívá třeba v proplašení zvěře před zahájením prací na poli loveckým psem, používání různých platičů zvěře nebo provádění sklizňových prací od středu pozemku k okrajům.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: