Tulák se štětičkami na uších
24.02.2012
Rys chodil stereotypně podél plotu a hledal cestu ven. Po příjezdu pracovníků Záchranné stanice a jejich přiblížení se ke zvířeti se rys nesnažil nijak intenzivněji utéct nebo se bránit útokem. Z tohoto důvodu bylo odhadováno, že se jedná pravděpodobně o zvíře uniklé ze zajetí. Ochranáři spolu s veterinární lékařkou MVDr. Martinou Vondráčkovou se poté pomocí narkotizační pušky pokusili o rysovo uspání. První dvě střely zvíře minuly a zásah se podařil až na potřetí. To ale nebylo vyhráno. Rys byl ve stresu a anestezie tak působila slaběji. Po téměř půlhodině čekání proto přišly na řadu ještě další uspávací střely.
Nakonec se zadařilo a rys usnul natolik, aby se pracovníci stanice mohli zcela přiblížit. Veterinářka provedla posouzení zdravotního stavu zvířete a pomocí čtečky se pokusila o nalezení čipu. Pokud by se jednalo o zvíře registrované chovatelem, bylo by možné právě díky čipu nalézt majitele prostřednictvím databáze České inspekce životního prostředí či krajského úřadu. Rys ale čipován nebyl. Pochází tedy zřejmě z nelegálního chovu anebo jde skutečně o jedince z volné přírody. Pracovníci stanice rysa naložili do kufru pohotovostního automobilu tak, aby byl pod stálým dohledem veterinární lékařky, a odvezli jej do léčebného areálu Stanice. Zde rysa zvážili, změřili a ještě jednou řádně prohlédli. Pak už jen dostal injekci na vyblokování anestezie a v klidu se probouzel.
Celý odchyt trval déle než 3 hodiny. Jedná se o rysího samce v dobré kondici a bez zjevných zranění. Podle zubů je odhadováno, že jde o mladého jedince starého okolo tří let. Vážil 17,9kg. Nyní je umístěn v prostorách Záchranné stanice pro živočichy a v současné době pracovníci spolupracují s vědci z brněnské Akademie věd a AOPK na identifikaci zvířete. Pokud se prokáže, že jde o volně žijící zvíře, bude vypuštěn v příhodné lokalitě. Jestliže byl odchován lidmi a jeho chování tím bude výrazněji ovlivněné, pak již natrvalo zůstane v péči Záchranné stanice či v jiném chovatelském subjektu, například v nějaké ZOO.
Rys ostrovid se v České republice přirozeně vyskytuje. Především na Šumavě a v Beskydech. Při potulkách někteří jedinci přechází i na vzdálenější lokality. Výskyt rysa tak byl opakovaně zaznamenán například i v Brdech a okolí Prahy. Díky malé populační početnosti je rys ostrovid řazen mezi zvláště chráněné druhy živočichů do kategorie silně ohrožený. V současné době je ohrožen především pytláctvím a migrující jedinci silniční dopravou.
Navštivte také Facebook Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi (www.csopvlasim.cz), kde můžete shlédnout více fotografií.
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: