Osiřelé mládě vydry
13.08.2013
O víkendu přijali pracovníci Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim osiřelé mládě vydry říční, které bylo nalezeno u potoka v Pavlovicích. Tento potok se nachází nedaleko záchranné stanice pro živočichy. Není tedy divu, že mladá vydra skončila právě zde.
,, V neděli 11.8. v odpoledních hodinách, dostali naši pracovníci informaci o této vydře a ihned tedy vyrazili na místo, kde bylo mládě odchyceno a převezeno do stanice,“ uvádí vedoucí záchranné stanice Ing. Stanislav Němec. Pracovníci záchranné stanice určili věk mláděte přibližně na 3 měsíce, a protože v tomto věku jsou již mláďata vyder schopna přijímat pevnou stravu, byla jí hned podána potrava pro ní nejpřirozenější, tedy ryby. Prozatím se jejím přechodným domovem stane speciálně upravené místnost s bazénkem a vyhřívaným pelíškem, kde zůstane než se pro ní podaří najít vhodné umístění nebo bude připravena na vypuštění do volné přírody.
Vydra říční je v současné době v České republice vyhodnocena jako silně ohrožený druh, proto je potřeba věnovat zvýšenou pozornost její ochraně. Vydru říční ohrožuje velké znečištění vodních toků, protože je velmi citlivá na čistotu vody. Podíl na úbytku její populace mají také rybáři a rybníkáři, kteří vydru považují za škodnou, protože její potravu tvoří převážně ryby. Od roku 2002 patří vydra říční mezi zvěř, kterou nelze podle mysliveckého zákona lovit. Vydra říční se vyskytuje přibližně na 50% našeho území, především v Jižních Čechách, na Šumavě a na Českomoravské vrchovině. Přítomnost vydry se dá zjistit podle zbytků potravy na kamenech u vody a podle stop na měkkém podkladu, kde jsou obvykle vidět i otisky plovacích blan, které mají vydry mezi prsty, což není typické pro většinu ostatních šelem. Vydru může prozradit i její trus, který ukládá na viditelných místech a značkuje tak své teritorium.
,,Vydry se mohou pářit v průběhu celého roku a březost obvykle trvá 58 - 62 dní. V České republice vydry rodí mláďata obvykle v období od dubna až srpna, přičemž počet mláďat v jednom vrhu je 1 - 4 . Po narození se o mláďata stará sama samice, bez pomoci samce. Mláďata jsou v prvních týdnech svého života zcela závislá na mléce své matky, která o ně pečuje až do jednoho roku života, dokud nejsou zcela samostatná,“ říká ošetřovatel Bc. Petr Švingr.
V nově zrekonstruované vlašimské paraZoo je v současnosti umístěno i velké vydrárium, kde je možno vidět pár vyder, který tvoří samice Bublina a mladý sameček Vydrýsek, kteří svými ,,kousky“ baví především nejmladší návštěvníky paraZoo.
Foto: Vydra říční v záchranné stanici (Stanislav Němec)
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: