Všechny aktuality

Ekorada na srpen: Za sucha myslete na povodeň

aktuality

16.08.2013

Stejný druh vody, pro který jedni lidé chodí pouští kilometry každý den splachují jiní lidé během pár vteřin do záchodu a stejné množství vody, který by mohl mnohé zachránit před smrtí žízní proteče každou hodinu hadicí při zavlažování trávníku nesmyslně vyholeného sekačkou v letním vedru. Stejný druh vody, který jedni lidé pijí z vodovodního kohoutku, nakupují ve stejném státě jiní lidé za 80x vyšší cenu, jezdí pro ní autem do supermarketů a nakupují ji v lahvích z mimořádně kvalitního a přesto levného materiálu, které však po prvním použití vyhodí do koše a pak draze platí za odvoz odpadu.

Na Zemi je asi 1400 milionů km3 vody, která se zdržuje či přechází mezi několika velkými rezervoáry – oceánem, ledovci, pevninou, atmosférou a biosférou. Změna skupenství je spojená s výměnou velikého množství tepla, což začínáme chápat při poznávání globálních klimatických změn. Při nedávných povodních i následujícím období sucha, což obojí jistě nedosáhlo katastrofického významu si dobře uvědomíme, že mimo množství a kvality vody velmi záleží na způsobu jejího přísunu.

Opravdu nehrozí, že by nám voda na Zemi došla, jenže to je jen ta první a ošidná část pravdy. Pro mnohé regiony na celém světě přestává být dostupná pitná voda, celosvětovým problémem je plošné vysoušení krajiny a rozšiřování pouští, což má devastující vliv hlavně na zemědělství, jenže zemědělství má mnohdy zase devastující vliv na krajinu a její schopnosti vodu čistit a zadržovat.

V Evropě pochází více než polovina srážek z tzv. malého vodního cyklu. To znamená, že množství, kvalitu i pravidelnost přísunu vody můžeme významnou měrou ovlivnit hospodařením s vodou na vlastním území, resp. s krajinou, kterou obýváme, v naší obci a.v naší domácnosti.

V ČR je průměrná denní spotřeba vody zhruba 135 litrů na osobu. Zhruba třetina pitné (!) vody je použita na splachování, více než třetina na hygienu, ostatních zhruba 30 litrů je použito na úklid, závlahu, vaření a přímé pití. Nezapomeňme ale, že ještě větší objem vody spotřebováváme i nepřímo (virtuálně) v průmyslové výrobě, zemědělství aj. S jejím započtením spotřebuje občan EU denně v průměru 566 litrů a např. na jeden šálek kávy pozoruhodných 140 litrů vody!

 

Rady pro eko - logické hospodaření s vodou:

  1. Spočítejte si svoji vodní stopu na http://www.waterfootprintkemira.com/meter nebo (podrobněji) http://www.waterfootprint.org/?page=cal/WaterFootprintCalculator. Zjistěte, kde je vaše spotřeba vody vysoká a zvažte možnosti jak ji celkově snížit, nebo jak nahradit pitnou vodu užitkovou.

  2. Nikdy nenechávejte odpad, zejmá chemikálie a léčiva v blízkosti jekéhokoliv vodního zdroje či toku.

  3. Nikdy neaplikujte pesticidy v blízkosti jekéhokoliv vodního zdroje či toku. I tzv. „ekologický Roundup“ je toxický pro vodní organismy.

  4. Omezte chemickou úpravu vody, je-li to hygienicky přijatelné. Pro koupání v bazénu, splachování WC a mnoho dalších případů zcela postačí voda užitková.

  5. Využívejte deštovou vodu a její zadržování v sudech, vanách, jímkách aj. Pro zalévání je to ideální.

  6. Podporujte růst rostlin, zejména stromů, keřů a trávy, kdekoliv je to možné. Na rozdíl od zemědělských plodin či okrasných květin tyto rostliny pomáhají zadržovat vodu v krajině.

  7. Omezte budování zpevněných ploch, které neumožňují přirozené vsakování vody.

  8. Omezte pěstování zejm. kukuřice a dalších plodin, které podporují erozi půdy a její splachování z polí.

  9. Omezte zavlažování. V období sucha více využijte zastiňování a omezte sekání trávy.

  10. Není těžké odhadovat vodní stopu různého zboží a aktivit v našem každodenním jednání a nakupování a podle toho se rozhodovat.

  11. Zájemci najdou další informace např. na http://ekologie.upol.cz/ku/uzpo/voda1.pdf

Autor:
Kategorie: Tiskové zprávy
Projekt: