Všechny aktuality

Ekorada na listopad: Nezapomínejme na služby a výrobky z našeho regionu

aktuality

21.11.2013

Zajímejme se, kde se v našem okolí věci (např. potraviny) vyrábí. Podobně jako v případě ekologicky šetrných výrobků pak může i zde napomoci značení pomocí ověřených registrovaných značek. V našem regionu je dotyčnou značkou KRAJ BLANICKÝCH RYTÍŘŮ regionální produkt®. Tuto značku uděluje Asociace regionálních značek na území celé ČR.

Regionální výrobek, zemědělský a přírodní produkt musí splňovat jistá kritéria, což hodnotí certifikační komise. Mezi jinými to je např. kvalifikace, zaručení standardní kvality (dle předpisů a norem), výroba nesmí poškozovat přírodu (úsporné nakládání s vodou, energií, odpady, materiály, preference znovu využitelných materiálů, užívání místních surovin, minimalizace používání nebezpečných látek, zemědělci musí minimalizovat použití chemických přípravků, dbát na etické zacházení se zvířaty aj.). U výrobku se cení jeho jedinečnost spojená s regionem.

Regionální ubytovací či stravovací služba je na tom velice podobně. Za zmínku stojí například, že společně užívané vnitřní prostory budov musí být nekuřácké a musí být zveřejněny instrukce pro hosty o šetrném chování v zařízení.

Regionální potravina je značka udělována Ministerstvem zemědělství. Je určena pro potravinářské a zemědělské výrobky a žadatelem může být pouze provozovatel potravinářského podniku, který provádí všechny úkony výroby, včetně balení. Produkt, který je do soutěže přihlášen, musí být vyroben v příslušném kraji min. ze 70 % surovin z daného regionu. Hlavní surovina musí být 100% původem z ČR. Značka Regionální potravina se uděluje v kategoriích masné výrobky, sýry, pekařské a cukrářské výrobky, nápoje, ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě, med a další.

 

Rady pro eko-logický přístup k regionálním produktům

  1. Pokud nějaký výrobek či služba nenese ochrannou známku „...regionální produkt®“, neznamená to ještě, že nemůže mít místní původ a z toho plynoucí kvality. Tradiční směna či nákup přebytků mezi sousedy na vesnici je toho dokladem.

  2. Pokud ne regionálním, dávejme přednost aspoň výrobkům vyrobených v ČR. Poznáme je např. podle označení „Klasa“ (modročervené malé „a“).

  3. Lokální potraviny kolem nás existují – jen si k nim najít cestu. Podívejte se např. na www.nalok.cz

  4. Podporujte lokální směnu výrobků a jejich prodej – nakupujte na farmářských trzích.

  5. Pro další informace o regionálních produktech, regionálních potravinách a kvalitě potravin obecně doporučujeme tyto internetové zdroje: http://www.regionalni-znacky.cz/kraj-blanickych-rytiru , http://www.regionalni-znacky.cz/ , www.regionalnipotraviny.cz , http://www.bezpecnostpotravin.cz/

a knihy: Syrový, V.: Tajemství výrobců potravin (2007), Vrbová, T.: Víme, co jíme: průvodce éčky v potravinách (2008), Strunecká, A., Patočka, J.: Doba jedová (2011).

Autor: PhDr. Roman Andres
Kategorie:
Projekt: ------