Všechny aktuality

Poštolka popálená elektrickým proudem se vrátila do přírody

aktuality

12.12.2013

 
Ve středu 11.12. se děti z mateřské školky v Týnci nad Sázavou zajímavým způsobem seznámili s nástrahami, které číhají v přírodě na volně žijící živočichy a naučili se, jak se zachovat, když najdou zraněné zvíře. S pracovníky Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim vypouštěli nedaleko školky uzdravenou poštolku obecnou.
 
„Tato poštolka byla nalezena 1. srpna paní Váňovou u Zbořeného Kostelce. Posedávala na poli pod sloupy elektrického vedení a nemohla vzlétnout,“ popisuje vedoucí vlašimské záchranné stanice Ing. Stanislav Němec.
Poštolka měla mírně popálené levé křídlo a pravou nohu. Ve stanici ji léčili téměř 5 měsíců. V důsledku zranění přišla o dva drápy, ale jinak měla veliké štěstí. „Následky úrazů proudem elektrického vedení bývají pro ptáky ve většině případů fatální. Popálení proudem způsobuje tzv. nekrózu, tedy odumírání tkáně, která se poměrně rychle šíří, a v důsledku toho také otravu krve. Postižení ptáci navíc pro omezení pohybu nemohou v přírodě získat potravu a i méně popálení jedinci tak hynou vyčerpáním, “ upřesňuje Němec.
Do záchranných stanic pro zvířata se takto každoročně dostává i několik set ptáků. Nejčastěji poštolek, kání a dalších dravců. Nadzemní elektrická vedení představují ale mnohdy smrtelnou past také pro čápy, labutě, divoké kachny a další druhy ptáků.
„Pod většinou vedení elektrického proudu nejsou žádné cesty a tak mnoho popálených ptáků nebývá vůbec nalezeno. Celorepublikové statistiky předpovídají až více jak tisíc proudem poraněných ptáků za rok. V pomoci zvířatům je tak kromě spolupráce s provozovateli elektrického vedení velmi důležitá osvěta veřejnosti. Lidé nám mohou hlásit přesná místa nálezu i uhynulých ptáků s popisem či lépe fotografií konkrétního typu vodičů a sloupů, pod kterými zvířata našli. Pomohou tak s mapováním nebezpečných úseků vedení, v jejich následném zabezpečování a v neposlední řadě také při vyhodnocování úspěšnosti již používaných ochranných opatření a výzkumu nových účinnějších způsobů zabezpečení,“ dodává vlašimský ochranář.
Vypouštěcí akce s dětmi jsou jedním z důležitých pilířů prevence zraňování zvířat Uzdravená poštolka vzlétla z rukou místostarostky Týnce nad Sázavou paní Bursové. Dětem se vypouštění moc líbilo a díky poštolce a jejímu příběhu si jistě lépe zapamatovali poučení ošetřovatelů ze záchranné stanice o tom, jak zvířata v přírodě chránit.

Autor: Ing. Michala Jakubův
Kategorie:
Projekt: ------