Péče o krajinu Podblanicka - nová příručka pro vlastníky a hospodáře
26.08.2016
Aktuálně vydaná publikace „Péče o krajinu Podblanicka: Příručka pro hospodáře“ je příspěvkem směřujícím k podpoře přímého zapojení vlastníků a hospodářů do péče o krajinu. Český svaz ochránců přírody Vlašim, který publikaci vydal v rámci projektu[i] podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. ČSOP Vydaatel je v tomto tématu dlouhodobě aktivním subjektem a jak již název publikace napovídá, příručka se zabývá tématy spojenými s regionem Podblanicka. Nicméně i pro zájemce mimo daný region bude jistě využitelným zdrojem informací.
Příručka si neklade za cíl jít do hloubky a rozebírat detaily dílčích opatření. Její struktura je v podstatě velmi jednouchá a přehledná. Mezi úvodní (Přírodní poměry Podblanicka) a závěrečnou část (Kontakty) je vloženo pět hlavních tématicky členěných kapitol, kterými jsou: Voda v krajině, Louky a pastviny, Orná půda, Lesy, Sady a zahrady. Každé z uvedených témat je dále stejně jednoduchým způsobem členěno na čtyři podkapitoly Charakteristika, Zásady šetrného hospodaření a návrhy opatření, Finanční zdroje, Příklady dobré praxe. Na příkladu lesů si můžeme ilustrovat obsah jednotlivých podkapitol. V podkapitole Charakteristika se čtenář dozví základní informace o vývoji a typech lesa v regionu Podblanicka, zároveň jsou zde specifikovány hlavní problémy lesů. V další podkapitole je pak navázáno stručným popisem hlavních zásad hospodaření a možnostmi jak daný stav zlepšit. Třetí podkapitola pak uvádí přehled, z jakých zdrojů lze na navrhovaná opatření finančně přispět. Závěrem je pak čtenář nasměrován na praktické příklady vztahující se k danému tématu. Čtenáři se tak na jednom místě dostane všech základních informací k tématu, o které má zájem. Slovo „všech“ je zde potřeba vnímat s jistou mírou obecnosti, neboť jde opravdu o základní, nicméně potřebné informace. Právě jednoduché shrnutí zásadních informací na jednom místě, a pro hospodáře dostupné formě, často chybí. Chápejme tedy publikaci jako první krok v nasměrování zájemce o další podrobnější informace.
Budu-li chtít najít něco, co méně informovanému čtenáři může alespoň v počátku činit problém, pak je to absence přímých internetových odkazů v podkapitolách Finanční zdroje. Ne každý si totiž před studováním tématu, o něž má zájem, si přečte úvodní část, jejíž součástí je na str. 9 a 10 téma Finanční podpora, která shrnuje dotační programy s tématem související a jejíž součástí je mimojiné věta „Souhrnné informace o většině státních zdrojů využitelných pro ochranu přírody a krajiny naleznete na stránkách http://dotace.nature.cz.“ Zároveň by neuškodila lepší konkretizace lokalit příkladů dobré praxe. Nicméně lze předpokládat, že čtenáři, budou-li mít zájem se na uvedené příklady podívat přímo v terénu, si k nim cestu dozajista najdou.
Pro vydání byl zvolen praktický a osvědčený formát A5. Text je místy doprovázen fotografiemi pozitivních příkladů s jednoduchým popiskem. Čtenářův zájem může povzbudit i takový detail, jako je několik vtipných ilustrací – např. žáby s kufry nedočkavě čekající u právě bagrované tůně či včela samotářka opalující se před hmyzím hotelem.
Vydaná publikace je vítaným pomocníkem pro zájemce o kvalitní a šetrnou péči o přírodu a krajinu v souladu s dostupnými poznatky ve vazbě na dotační nástroje. Zajisté si zaslouží být v knihovničce nejen hospodářů (jak je uvedeno v názvu publikace), ale vzhledem k tematickému přesahu, i v knihovničce zástupců dalších souvisejících profesí a odborností včetně státní správy.
Vlašim: ČSOP Vlašim, 2016. 62 s.
ISBN 978-80-87964-10-1.
Autor:
Ing. Pavel Štěrba, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky
Kategorie: recenze
Projekt: Norské fondy